Autor Subiect: examen scris licenta  (Citit de 8891 ori)

plus minus reset

0 Membri si 1 Vizitator vizualizeaza acest subiect.

Offline AliaX

• Om de om
  • Mesaje postate: 59
  • An: I-ID
  • Grupa: 2
  • Sectiune/Master: --
examen scris licenta
« : Mai 13, 2012, 13:31:06 »

Intrebari: 1. ce inseamna media notelor pe un subiect?
2. nota 5 ca medie a notelor obtinute la cele 4 materii sau 5 la fiecare materie?
3. daca 5 e media, de ce as invata 4 materii, cand pot obtine 5 din 2 materii la care iau cate un 10?
« Ultima Modificare: Mai 13, 2012, 13:36:01 de AliaX »

Offline mihaela_luca

• Om de om
  • Mesaje postate: 34
  • An: III-ID
  • Grupa: 3
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: examen scris licenta
« Raspuns #1 : Mai 13, 2012, 16:54:50 »
eu cred ca trebuie sa luam minim 5 la toate cele 4 probe/materii ca sa promovam.... sau mai exista o posibilitate. putem sa luam note mari la 2 dintre subiecte si note mici la celelalte 2... daca se face media si e 5, sau peste, sanatate!  :-| asta e doar parerea mea. bineninteles, anuntul nu putea fi un pic mai explicit  :cutit:

Offline AliaX

• Om de om
« Raspuns #2 : Mai 13, 2012, 23:15:36 »
Nu stiu, zau, daca zice undeva ca trebuie sa obtii 5 pe fiecare subiect.
Daca e valabila treaba asta cu media care trebuie sa fie 5, atunci, cu 2 de 8 si 2 de 2, ai luat licenta.
Dar mai e o expresie, poate zice mai clar: "4 subiecte cu pondere egala in evaluare". In evaluare? Adica pondere din nota finala? Bine. Daca ponderile sunt egale, adica fiecare subiect primeste cate 25% din nota finala, pe exemplul 8-8-2-2, obtin cate 2 puncte pentru notele de 8 si cate 0,5 puncte pentru notele de 2. Total 5. Deci si cu ponderi si cu medii, tot iau licenta cu note de 2. Hai ca-mi place!

Offline mihaela_luca

• Om de om
  • Mesaje postate: 34
  • An: III-ID
« Raspuns #3 : Mai 14, 2012, 07:39:37 »
ehhh, fie cum o fi, tot trebuie sa invatam  :d

Offline alexcarlan

• Profesor
  • Mesaje postate: 2.759
  • unde sunt altedățile de altădată?
  • An: Profesor
  • Grupa: -
« Raspuns #4 : Iunie 01, 2012, 14:42:45 »
Nu înțeleg ce vi se pare așa de ambiguu. Virgulele încadrează o apoziție. Deci, nota minimă trebuie să fie 5, iar această notă se calculează ca o medie în ponderi egale a celor patru subiecte. Adică nu se calculează 30%*nota1 + 30%*nota2+20%*nota3+20%*nota4, ci se calculează 25%*nota1 + 25%*nota2 + 25%*nota3 + 25%*nota4.

Singurele nelămuriri pertinente pe care le-ați putea exprima ar fi apropos de politica de rotunjire. Se rotunjește înainte de a face media, sau după ce se face media? Aici pot fi consecințe substanțiale.
Același, al dumneavoastră, subsemnat

Offline AliaX

• Om de om
« Raspuns #5 : Iunie 01, 2012, 18:26:23 »
Ma scuzati ca am intrebari pertinente in alt sector decat cel pe care mi-l recomandati.
Socoteala pe care ati desfasurat-o este aceeasi cu ceea ce am inteles eu, atata doar ca seamana cu scarpinatul pe partea stanga cu mana dreapta.
Avem 4 ponderi egale, deci sferturi din 100%, este foarte clar. Nu am spus nicaieri 30%.
Dupa formula dvs. pe exemplul meu, adica notele 2-2-8-8, va rog sa-mi demonstrati ca, daca iau nota 2 (nu una, ci doua), voi pica licenta. 
Din moment ce avem o adunare de termeni cu acelasi numitor, nu vad de ce e cazul sa rotunjim altceva in afara de rezultatul final.
Ok. Nu mai e nimic ambiguu. Chestia e clara, pot sa iau licenta stiind teoria comunicarii de nota 2. Adevarat sau fals?
Sau, putem invata sa ne recunoastem greselile si sa rectificam. Ce-o fi asa greu?
"medie a notelor obtinute la fiecare din cele 4 subiecte". Probabil si asta e clar ca lumina zilei.

Forumul FCRP

« Raspuns #5 : Iunie 01, 2012, 18:26:23 »

Offline scarlett

• Om de om
  • Mesaje postate: 58
  • An: III-Zi
  • Grupa: 4
« Raspuns #6 : Iunie 02, 2012, 21:50:23 »
Ar fi chiar trist sa iti iei licenta stiind la teoria comunicarii de nota 2. Dar ma rog, daca iti face placere sa pierzi timp pe forum in loc sa inveti cateva capitole pe care teoretic se presupune ca le-am citit cu totii in anii trecuti, e problema ta. Daca ai atat de mari nelamuriri, intreaba la secretariat etc. si nu mai incarca inutil forumul.

Offline AliaX

• Om de om
« Raspuns #7 : Iunie 03, 2012, 11:21:43 »
Nu pot sa invat 2 capitole, e imens pentru mine, imi depaseste stocul de puteri pe 2 ani, tocmai de-asta incerc sa umplu acest forum cu fel si fel de chestii inutile, doar, doar o sa obtin indulgente la licenta. Dar n-am noroc decat de un prof tare in apozitii si slab la artitmetica.
Iar tu, Scarleto, felicitari! Pana si tu o sa iei licenta. Pana si tu. Ma retrag sa fac o indigestie. 

Offline AliaX

• Om de om
« Raspuns #8 : Iunie 07, 2012, 10:36:48 »
Cum ramane? Cat dureaza inmultirile alea? Chiar n-are nimeni nici cea mai aelementara curiozitate sa afle care sunt regulile licentei?
Domnule profesor, daca tot ati sarit sa dati lamuriri, faceti-o pana la capat. In cazul in care nu aveti raspuns, spuneti/ne unde sa ne adresam. Doar n-o sa ne ducem direct la minister!

Offline Banana_PTK

• Guru
  • Mesaje postate: 1.028
  • Wave your flag!!
« Raspuns #9 : Iunie 08, 2012, 19:58:56 »
Problema mea este alta (daca aflu intre timp raspunsul promit sa postez): aveti idee la ce se refera capitolele 3 4 6 din cursul de Teoria Comunicarii? (in conditiile in care eu am doar 3 capitole cu n la puterea n subcapitole). As dori, daca se poate sa-mi spuneti cum se numesc acele minunate capitole. Multumesc!
Nu tu mă, mie!!!

Offline AliaX

• Om de om
« Raspuns #10 : Iunie 09, 2012, 22:17:08 »
ciudat, eu am doar doua capitole. Dar e vorba despre subcapitolele 3, 4, 6 (unice, n/ai cum sa le incurci) cu toate paragrafele adiacente. Sau sub-sub-capitole, cum vrei sa le zici. Aici au fost clari, dar dupa ce studentii au cerut lamuriri.
Cred ca si la intrebarea mea au fost clari, dar nu vor sa recunoasca. Din moment ce nu neaga, e clar ca licenta se poate lua si cu note de 2. Halal!!! Chestia asta n-o sa ramana asa!

Offline Banana_PTK

• Guru
  • Wave your flag!!
« Raspuns #11 : Iunie 10, 2012, 10:27:03 »
 "As dori, daca se poate sa-mi spuneti cum se numesc acele minunate capitole". Vad ca ai ramas fixata pe o chestie, iar atitudinea ta nu cred ca o sa te ajute foarte mult. Daca ti se permite sa ai o diploma de absolvire la ID nediferentiata deloc de cea de la zi, nu mai e "halal"? :)
Revenind la intrebarea mea, nu e nimeni in aceeasi situatie?
Later: un bun crestin a facut lumina:
http://www.fcrp.ro/forum/index.php/topic,17653.new.html#new
« Ultima Modificare: Iunie 10, 2012, 10:39:47 de Banana_PTK »
Nu tu mă, mie!!!

Offline AliaX

• Om de om
« Raspuns #12 : Iunie 10, 2012, 22:53:36 »
aaaaaa...tu nu stiai sa citesti decat pe litere, iar eu ti/am vorbit de cifre! Scuze, trebuia sa-mi dau seama.
Uite, fac un gest caritabil pentru tine: iti fac cadou diploma mea, daca tot o consideri asa de valoroasa. Pentru mine, le pastrez pe cele onorabile. Luate exact cu aceasta atitudine.

Offline Banana_PTK

• Guru
  • Wave your flag!!
« Raspuns #13 : Iunie 11, 2012, 02:22:08 »
Pai daca o consideri asa putin relevanta, la ce te mai strofoci? :) Serios, imi dai diploma ta?? ce dragut :wub: [btw, poate eu stiu sa citesc doar litere...dar se pare ca la tine problema se manifesta atat la litere cat si la cifre]. Totusi, spor la invatat, si pana una alta, medie-nemedie oricum trebuie invatat. Doar daca nu vrei sa te bazezi decat pe 2 materii la care chipurile vei lua 10.
Nu tu mă, mie!!!

Forumul FCRP

« Raspuns #13 : Iunie 11, 2012, 02:22:08 »

Offline AliaX

• Om de om
« Raspuns #14 : Iunie 11, 2012, 11:34:32 »
 :confuz: Ai vrut cumva sa spui ceva, dar nu s-a inteles decat ca ai stat cam mult in soare?