Forumul FCRP

despre admitere 2010

0 Membri si 1 Vizitator vizualizeaza acest subiect.

Offline kraker

• 563
  • toate cuvintele mele sunt stricate
  • An: -
  • Grupa: 8
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: despre admitere 2010
« Raspuns #15 : Noiembrie 02, 2009, 01:38:11 »
exemplele pot fii toate eseurile, nu te astepta sa iti trimita cineva propriile eseuri pentru ca nu o sa se intample asta :d puneti capul la contributie si gandeste-te singura la ce ar putea contine un eseu si cum ar trebui facut , good luck (TOPIC INCHIS ????)
"mai adânc decât mine în mine însumi este gândul. el îmi dă bucuria , dacă mi-o poate da cineva" noica

Offline MONNA

• 27
  • An: I-Zi
  • Grupa: 6
« Raspuns #16 : Noiembrie 07, 2009, 23:00:51 »
m-am apucat de facut eseurile numai k nu sunt sigura pe mn :d..

Offline Ceemona

• 54
  • An: II-Zi
« Raspuns #17 : Noiembrie 07, 2009, 23:14:02 »
Putini sunt cei care sunt foarte siguri pe ei. Trebuie doar sa mergi la examen convinsa ca vei da tot ce poti.

Zici ca te-ai apucat deja de eseuri, acum intrebarea mea e : esti sigura ca ai sa poti inghiti 100 :blink:
« Ultima Modificare: Noiembrie 07, 2009, 23:16:46 de Ceemona »
"Cind lucrurile merg bine, ceva a mers prost."

Offline MONNA

• 27
« Raspuns #18 : Noiembrie 07, 2009, 23:27:01 »
O sa incerc...oricum alta solutie nu vad care ar fi:-??...u cum ai procedat?ai dat tot la romana admitere?

Offline pdt

• 305
  • An: I-Master
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: MBMCC
« Raspuns #19 : Noiembrie 07, 2009, 23:37:46 »
m-am apucat de facut eseurile numai k nu sunt sigura pe mn :d..

Parerea mea este ca-i un pic cam devreme sa te apuci de eseuri, dar poate fi considerat un exercitiu. Asa capeti increderea despre care vorbesti  :bucuros:

Pofta de invatat si spor la scris sa ai!

Offline Ceemona

• 54
« Raspuns #20 : Noiembrie 07, 2009, 23:59:53 »
Eu n-as putea invata 100 de eseuri plus materiile pentru bac. Daca stii ca pentru tine asta e formula castigatoare, urmeaz-o, dar gandeste-te ca exista posibilitatea ca la examen sa uiti multe idei sau sa formulezi altele noi, nemaistiind intre care sa te imparti.

Eu am invatat materia iar la examen am scris tot ce-am considerat atunci ca ar fi relevant. Am mai zis asta pe undeva, parca, dar mai zic o data : ai fi uimita sa vezi de cat de productiva poti deveni in conditii de stres.  :mail: Iti dau si un sfat: incearca sa fii cat mai originala in eseuri, nu insirui doar materie, nu face un eseu sec. Daca spui ca dai la romana fa cat de multe comparatii si trimiteri poti, si cat mai multe observatii personale.

Ah, eu am dat examen la economie.

P.S. Mai ai atat de mult timp! Relax.:lazy:  Si spor.    :agree:

« Ultima Modificare: Noiembrie 08, 2009, 00:10:50 de Ceemona »

Offline kraker

• 563
« Raspuns #21 : Noiembrie 08, 2009, 08:00:19 »
dea e cam aiurea  să te apuci de pe acuma de învăţat :)) eu habar nu aveam la ce facultate dau prin martie :))) m-am apucat de eseuri de prin mai , şi atunci mă uitam aşa peste ele, gândind ipotetic cum le-aş rezolva, de prin iunie am început să pun pe hârtie ideile principale , urmând ca după bac să nu mai am chef de nimic :))), la examen a fost foarte mişto pentru că nu am picat cam deloc pe subiect doar că aveam idee despre ce e vorba, şi cum spunea ceemona condiţiile de stres te ajută foarte multe ... rezultatul final a fost că am intrat la buget  :w00t: nu te stresa atât de mult pentru că nu ai de ce, învaţă teoria şi citeşte operele dacă tot vrei să faci ceva de pe acum (eu de astea m-am apucat aprilie-mai , deci ai destul timp) SUCCES
"mai adânc decât mine în mine însumi este gândul. el îmi dă bucuria , dacă mi-o poate da cineva" noica

Offline ankara

• 270
    • Trip to Romania
  • An: III-Zi
  • Grupa: 5
« Raspuns #22 : Noiembrie 08, 2009, 10:47:18 »
E greu sa fi sigur pe tine, chiar si cand stii materia. Intervin emotiile, stresul acumulat de-a lungul intregului an. Oricum, daca te-ai apucat deja, e bine. Ai timp suficient sa treci peste toate cele 100 de subiecte si sa o faci relaxata, nu avand teama timpului scurt.
Multa bafta si spor la treaba! :yeah:
"Nu am voie sa fiu un obisnuit, pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar." Peter O`Toole

www.fatadelaradio.wordpress.com

Offline MONNA

• 27
« Raspuns #23 : Noiembrie 08, 2009, 13:12:51 »
cam cate pagini ai scris u la un singur subiect la admitere Ceemona?:)

Offline kraker

• 563
« Raspuns #24 : Noiembrie 08, 2009, 17:00:14 »
eu am scris 4 la fiecare, dar nu e o regula, conteaza calitatea nu cantitatea

Offline MONNA

• 27
« Raspuns #25 : Noiembrie 08, 2009, 19:08:31 »
poi da...la mine variaza...unele eseuri le-am facut de 8 pagini iar altele de cate 2-3 pagini...am facut tot ce mi-a stat in putinta sa nu omit nimic....noroc sa am:)

Offline Karm

• 178
  • An: I-Master
  • Grupa: -
« Raspuns #26 : Noiembrie 08, 2009, 20:34:44 »
8 pagini un eseu? :eek: eu am scris 8 pagini jumate la 3 subiecte...get real...vei reusi oare sa abordezi toate subiectele in 3 ore?
No1 Hooligan on nplay.ro

Offline MONNA

• 27
« Raspuns #27 : Noiembrie 08, 2009, 21:27:29 »
poi sunt unele subiecte destul de complexe si k sa cuprinzi totul iti ia ceva spatiu...bine nu am multe eseuri de 8 pagini...cateva...sper sa am timp sa le scriu si sa intru la fac!!!!!!!!!!!!!

Offline medeeah

• 185
  • An: III-Zi
  • Grupa: 7
« Raspuns #28 : Noiembrie 08, 2009, 23:11:39 »
poi sunt unele subiecte destul de complexe si k sa cuprinzi totul iti ia ceva spatiu...bine nu am multe eseuri de 8 pagini...cateva...sper sa am timp sa le scriu si sa intru la fac!!!!!!!!!!!!!

eu zic ca 4 pag de eseu (maxim) e ok.depinde de fiecare ce metoda de studiu alege,eu mi'am parcurs materia apoi am trecut la redactarea subiectelor.
p.s nu mai folosi prescurtari gen mess\mirc te rog.este specificat acest lucru si in regulamentul forumului

Offline Ceemona

• 54
« Raspuns #29 : Noiembrie 09, 2009, 00:05:42 »
cam cate pagini ai scris u la un singur subiect la admitere Ceemona?:)

Nu mi-am stabilit dinainte un minim sau maxim de pagini. Stiu ca am scris la un eseu vreo 6 pagini pentru ca am mai bagat niste grafice si tabele, iar la celelalte 2 eseuri cam cate 3 pagini de fiecare. Dar nu conteaza cat scrii atat timp cat scrii ceea ce trebuie. Nimeni nu-ti cere un eseu de 8 pagini in care bati campii. Nu te pierde in detalii, nu vrei sa ametesti profesorul la corectare. Incearca sa fii concisa, sa scrii doar lucruri relevante dar sa fii originala, creativa, cum vrei tu, numai sa faci un eseu personal.  :yeah:

Si ca sa intelegi ca nu conteaza cantitatea iti dau un exemplu : o colega din sala de examen a scris o gramada de pagini, nu stiu exact cate dar tin minte ca cerea din sfert in sfert de ora cate o foaie noua. Scrisese un teanc intreg de foi si eu ma speriasem de cele 11 - 12  pagini ale mele. Nu a intrat. Iar pe mine uite-ma studenta bugetara.  :lol:

Chill, si pana atunci iesi in oras la cafele, ceaiuri, ce vrei tu.  :bucuros:
« Ultima Modificare: Noiembrie 09, 2009, 00:22:48 de Ceemona »