Forumul FCRP

Work and Travel - need help :)

0 Membri si 1 Vizitator vizualizeaza acest subiect.

Offline paraschivionut

  • ******
  • 124
  • An: I-ID
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Work and Travel - need help :)
« : Noiembrie 28, 2009, 21:27:24 »
Nu mi se intampla des sa ma indoiesc de decizii, dar acum sunt oarecum in pom :cutit:

Am o prietena care se inscrie la un program W&T, si ma tenteaza foarte tare. Am insa nevoie de bunavointa celor mai invatati si mai experimentati decat mine.

So, some questions :)

1. A fost cineva la un asemenea program? Merita?
2. Ce locatie vi se pare "promitatoare"?

Nu ma interesez pentru bani ci mai degraba pentru experienta de viata :read: :x:

Offline GxG22

  • ***
  • 13
  • An: I-ID
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Work and Travel - need help :)
« Raspuns #1 : Noiembrie 29, 2009, 19:09:00 »
FUGGGGIIIIIIII cat vezi cu ochii!!!!!....Ti-o zic din proprie experienta. Nu stiu cu e prin alte parti sau cu a fost pt altii, dar pt mine a fost un chin...M-am inscris acu 3-4 ani....cand abia intrasem si eu in anul I la Poli. Work & Travel in Grecia. Am vrut mai aproape de casa....Am zis ca mai intai sa incerc in Europa ca apoi sa plec in State. Am platit o gramada de bani, am asteptat saptamani intregi sa-mi vina oferta de munca si tot asa. Asta a fost in tara. Pana la urma pe la inceputul lunii iulie, deci foarte tarziu, mi-a venit oferta. "Waiter" la restaurantul unui hotel, resort, de cinci stele. Zis si facut...banii erau pe atunci 500 de euro salariu fix plus inca pe atat din bacsisuri....cel putin asta spuneau ei. Am acceptat...mi-am platit singur drumul pana acolo...alti bani alta distractie. Vreo 20 de ore cu autocarul pana in Atena si apoi inca sase jumate cu feribotul pana pe Creta. O data ajuns acolo am dat de DRACU, la propriu. Nu era in nici intr-un caz ceea ce ni s-a spus in þarã. Am constatat ca lucram pe un salariu de 350 de euro pe luna. Plus faptul ca nu lucram in nici intr-un caz ca ospatari. Un lucru pe care l-am aflat abia atunci a fost ca toate hoteluri din Grecia lucreazã pe sistemul all inclusive, deci nimeni nu plateste cand vine la masa, deci 0 bacsis. Asta a fost primul ºoc. Al doilea....munca. O sala de mese de vreo 700-800 de locuri....unde noi trebuia sa strangem de pe mese, sa curatam mese, sa curatam podele, tacamuri, pahare, farfurii. Ia gandeste-te tu cum e sa stergi bucata cu bucata vreo cateva sute de furculite, cutite, linguri, farfurii sau pahare. Groaznic. Plus caldura...erau 40 de grade afara si inauntru, in bucatarie cred ca 50. A fost crima si pedeapsa. Am rezistat 3 saptamani, doar pentru ca trebuia sa-mi fac bani de intors...ca ramasem cam chel.

1. Experienþa a fost groaznica si-ti pot spune inca vreo 5-6 oameni care iti vor povesti aceleasi lucruri
2. Nu stiu cum e in alte tari, ca daca nu te duci acolo sa simti pe pielea ta nu te poti increde total in ce spun altii
3. Sfatul meu: Stai pe cur acasa  ca e bine rau!

Offline Ionut2k

  • *******
  • 2.078
  • Codito, ergo sum - I (write)code, therefore I am.
    • Zeul
  • An: Absolvent2010
  • Grupa: 1
  • Sectiune/Master: Publicitate
Re: Work and Travel - need help :)
« Raspuns #2 : Noiembrie 29, 2009, 19:35:23 »
Un lucru pe care l-am aflat abia atunci a fost ca toate hoteluri din Grecia lucreazã pe sistemul all inclusive, deci nimeni nu plateste cand vine la masa, deci 0 bacsis

asta iti spuneam si eu :))

din cate am auzit eu despre w&t, merita daca mergi in state. intradevar, sa nu te astepti la lux sau conditii nu stiu de care, dar ca si experienta de viata merita, parerea mea. plus ca iti scoti si ceva bani de buzunar (2-3-4-5 mii de dolari). iar daca initial nu iti place locul de munca eu stiu ca se poate schimba. daca nu planuiesti sa vizitezi america din alte motive, eu zic sa mergi :d
:omg::omg::omg::omg::omg:

Offline Smurf

  • ******
  • 1.240
  • ma gasiti la: 0761 630 269
    • Gameloft
  • An: Absolvent2010
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: MBMCC
Re: Work and Travel - need help :)
« Raspuns #3 : Noiembrie 30, 2009, 00:04:49 »
din cate am inteles si in State e cam la fel de nasol...adica, all work and no fun..muncesti pe bani putini, cel putin 10 ore pe zi si nu esti intr-un oras cunoscut sau mare, ci prin tot felul de orasele mici pe la munte sau in nu stiu ce resort-uri de 2 lei unde chiar nu ai ce face/vedea..

sfatul meu: mai bine aplici ptr un proiect studentesc in alta tara si cu banii pe care ii dai la work and travel (ptr ca nu e tocmai gratis plecarea) mergi in proiect si te si distrezi, inveti si lucruri faine si cunosti oameni interesanti..ba chiar e posibil sa fie proiecte care acopera 100% costurile (n-am cautat asa in detaliu, dar daca ai rabdare sa cauti, cine stie)..eu am gasit pana acum proiecte in care iti plateai doar transportul, care oricum e sub 50 de euro dus-intors sau, daca nu era in Europa, te ducea la 150 de euro dus-intors..dar merita!

Offline Firdousi

  • *****
  • 159
  • ultimul berevoi :)
  • An: I-ID
  • Grupa: 1
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Work and Travel - need help :)
« Raspuns #4 : Noiembrie 30, 2009, 12:18:36 »
@GxG22: ce povesteşti tu e tot o experienţă de viaţă. bineînţeles, una destul de nefericită. măcăr ai văzut Creta, vorba aia. :))

@paraschivionut: n-am participat vreodată la w&t, dar una peste alta, cred că merită. chiar m-ar interesa şi pe mine, însă depinde de ţară. cred că, pe lângă altele, un câştig real e, în cazul în care stai ceva vreme, faptul că inveţi o limbă străină. se prinde foarte repede când stai în ţara respectivă. cel puţin pentru mine, ăsta ar fi un motiv în plus, pe lângă fun şi bani. în orice caz, din cele relatate de GxG22, evită Grecia. :)

@smurf: la ce fel de proiecte te referi? adică, unde le găsesc, care sunt, cum ma implic? aş fi interesat să particip. mulţumesc. 8-)

« Ultima Modificare: Noiembrie 30, 2009, 12:24:34 de Firdousi »
„No leaf falls without His knowing it...” - (Quran, 6:59)
http://tudormihaescu.ro/

Offline satish

  • *****
  • 140
  • when life hands you lemons ask for tequila and sal
  • An: II-ID
  • Grupa: 2
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Work and Travel - need help :)
« Raspuns #5 : Noiembrie 30, 2009, 12:20:28 »
din povestite: e foarte ok in state ...si mai si castigi ceva banisori :yeah:
Lumea e, poate, schiþa rudimentarã a vreunui zeu copilãros, care a abandonat-o la jumãtate, ruºinat de execuþia deficientã; e opera unui zeu subaltern, de care zeii superiori se amuzã; este producþia confuzã a unei divinitãþi pensionate ºi senile, care a ºi murit.

Offline Smurf

  • ******
  • 1.240
  • ma gasiti la: 0761 630 269
    • Gameloft
  • An: Absolvent2010
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: MBMCC
Re: Work and Travel - need help :)
« Raspuns #6 : Noiembrie 30, 2009, 23:54:44 »
@GxG22: ce povesteºti tu e tot o experienþã de viaþã. bineînþeles, una destul de nefericitã. mãcãr ai vãzut Creta, vorba aia. :))

@paraschivionut: n-am participat vreodatã la w&t, dar una peste alta, cred cã meritã. chiar m-ar interesa ºi pe mine, însã depinde de þarã. cred cã, pe lângã altele, un câºtig real e, în cazul în care stai ceva vreme, faptul cã inveþi o limbã strãinã. se prinde foarte repede când stai în þara respectivã. cel puþin pentru mine, ãsta ar fi un motiv în plus, pe lângã fun ºi bani. în orice caz, din cele relatate de GxG22, evitã Grecia. :)

@smurf: la ce fel de proiecte te referi? adicã, unde le gãsesc, care sunt, cum ma implic? aº fi interesat sã particip. mulþumesc. 8-)



well, fie poti afla de ele daca esti intr-un ong care are proiecte internationale, fie daca esti pe grupul snspa (eu primesc tot felul de anunturi pe el), fie dai un search pe google et voila..nu-i asa de greu :d

Offline paraschivionut

  • ******
  • 124
  • An: I-ID
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Work and Travel - need help :)
« Raspuns #7 : Decembrie 01, 2009, 00:29:26 »
thanx everyone  :pup: acum..destinatia depinde de bugetul de care dispun pt taxele preliminare  :cutit:

one more thing. din ce am sapat eu, am gasit doua agentii care par relativ serioase. AmericanExperience si work-travel.ro [nu m-a interesat exact ce nume are agentia :-"]. Ati auzit ceva de ei? sau de alte agentii care sunt cat de cat serioase ? :)

Offline Cora

  • *******
  • 570
  • Data naibii !
    • Vorba Corinei
  • An: Absolvent2010
  • Grupa: 8
  • Sectiune/Master: MP
Re: Work and Travel - need help :)
« Raspuns #8 : Decembrie 01, 2009, 01:17:14 »
Daca te ajuta un raspuns cu intarziere...

Prietenul meu cel mai bun a fost cu Work & Travel in SUA, vara asta. A platit inainte in jur de 2000 de dolari (taxe, drum, asigurare si altele).

A lucrat intr-un oras mic din Wisconsin. La inceput a fost un soc pentru ca asa cum spunea GxG22  mai sus, nu era chiar cum se astepta. In locul unde era cazat stateau cate 10 oameni intr-o camera, fiecare cu patul si dulapul lui. Iar jobul nu prea se lega cu ceea ce ii spusesera inainte.

A lucrat la o fabrica de conserve 12 ore pe zi 6 zile din 7. Manca la cantina si iesea ieftin, iar chiria era 125 de dolari pe luna.

A muncit 2 luni si jumatate si a scos in jur de 7000 de dolari.

All in all a zis ca a meritat, desi in prima luna isi blestema zilele.
Nu ma realizez deplin niciodata, pentru ca am o idee din ce in ce mai buna despre viata.
http://www.vorbacorinei.ro
Hippie stuff:

Offline giostana

  • *****
  • 97
  • Bucuresti
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Work and Travel - need help :)
« Raspuns #9 : Decembrie 01, 2009, 14:12:26 »
despre w&t in state sau in alte parti in mare eu am auzit urmatoarele:
- multi bani dati inainte si multe umblete
- se promite ceva si la fata locului e un cu totul alt job de cele mai multe ori unul de rah_t
- se renunta la jobul lor si isi cauta fiecare job
- au muncit mai mult de 12 ore zilnic.
- in general s-au intors cu electronice (usa) si cu ceva banuti

nu stiu ce gen de pers esti tu,dar daca esti mai indraznet uite sugestia mea

- banii pe care initial i-ai baga in w&t ti-ar asigura traiul pe minim 1 luna intr-o tara europeana (in functie de ce limbi straine vorbesti; daca nu...uk, irlanda)
- cazarea oricum va fi tip grajd cu w&t deci daca iti cauti singur nu o sa iesi mai nasol sau mai scump.daca citesti pe net sigur gasesti informatii despre hosteluri sau ceva similar. daca ai noroc de vreo cunostinta sa te tina prin vreun campus ceva....
- mancarea o poti lua f bine de la supermarket si pretul este corect nu umflat de vreo cantina/restaurant
- munca: decat sa iti bage ei pe gat un jeg de munca mai bine te duci frumos pe strada si cauti si gasesti in cel mai nasol caz un job similar cu cel oferit de w&t. ai o sansa pe care o poti valoriza
- experienta mai multa ca in acest fel nu acumulezi in nici un w&t.   daca w&t e o umbrela unde te poti adaposti in cel mai rau caz, de unul singur nu ai iesirea asta de siguranta. vrei adevarul?esti pregatit sa-l suporti?
- domeniul de activitate ti-l poti alege mai usor. il targetezi si stii cum sa-ti adaptezi cautarea
- localitatea: oras mare/oras mic - oferte mai multe, viata mai scumpa/putile joburi, chiria mai mica; intr-un loc gasesti baruri, in alte parti ferme, vanzator market sau magazin, munca pe santier...

 daca vrei experienta de viata nimic nu te va invata mai multe decat teama lipsei alimentatiei si adapostului. nici un program studentesc nu te invata cum sa cresti, te invata doar cum sa intrii in angrenajul sistemului.
 eu am avut noroc de prieteni in italia. Un prieten n-a avut acelasi noroc in spania si a trecut prin multe situatii limita.

 daca vrei sa cresti intr-adevar, fu_k w&t go on your own.
 
 cel mai bine tot tu stii ce vrei/ cam ce ai vrea.
Nu posta comentarii daca nu ai nimic de spus.

Offline Smurf

  • ******
  • 1.240
  • ma gasiti la: 0761 630 269
    • Gameloft
  • An: Absolvent2010
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: MBMCC
Re: Work and Travel - need help :)
« Raspuns #10 : Decembrie 02, 2009, 00:40:59 »
uite, poate asta o sa te ajute cumva...

am primit pe mail urmatoarea invitatie si, desi nu pare cine stie ce, you never know, poate afli ceva interesant:

"American Experience te invita la film, Miercuri  2 Decembrie de la 7 seara in Club Control din Bucuresti. Ia-ti prietenii cu tine si vino la cea de a treia editie a Rly.Shrt.Films Festival, ca sa vezi  America pe bune, fara make-up si efecte speciale, relatata de studentii romani care au participat in programul Work & Travel.

Trebuie sa vii pentru ca avem:


- Filme scurte si funny

- Premii de la American Experience si parteneri

- After Party cu DJ Leo & Dr. Teo – The Great Escape, indie/alternative idols night

Ia-ti invitatia de pe  www.americanexperience.ro/film , prietenii cu tine si vino in Club Control, Strada Academiei nr.19,  de la 7  seara (ca sa prinzi loc in fata)

Te asteptam!"
« Ultima Modificare: Decembrie 02, 2009, 00:45:32 de Smurf »

Offline paraschivionut

  • ******
  • 124
  • An: I-ID
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Work and Travel - need help :)
« Raspuns #11 : Decembrie 10, 2009, 14:46:01 »
@Smurf:

Thanx a lot. Spre rusinea mea n-am putut sa ajung. Oricum sunt un tip destul de sceptic iar cand vine vorba de agentii de turism, cred in conspiratii. Deci ma gandesc ca n-au difuzat niste stundeti care sa critice foarte urat agentia. In fine

M-am hotarat (oarecum) sa plec in UK cu ziptravel. Si asta nu pentru ca am foarte multa incredere ci pentru ca sunt singurii pe care i-am gasit cu programe in UK.

Daca aveti alte solutii si agentii care se ocupa cu W&T pentru UK, m-ar ajuta foarte tare  :wub:

Offline satish

  • *****
  • 140
  • when life hands you lemons ask for tequila and sal
  • An: II-ID
  • Grupa: 2
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Work and Travel - need help :)
« Raspuns #12 : Decembrie 11, 2009, 00:51:34 »
ce ne aduci din uk? :->
Lumea e, poate, schiþa rudimentarã a vreunui zeu copilãros, care a abandonat-o la jumãtate, ruºinat de execuþia deficientã; e opera unui zeu subaltern, de care zeii superiori se amuzã; este producþia confuzã a unei divinitãþi pensionate ºi senile, care a ºi murit.

Offline paraschivionut

  • ******
  • 124
  • An: I-ID
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Work and Travel - need help :)
« Raspuns #13 : Decembrie 11, 2009, 11:39:39 »
Un ban cat tine de mare la primu offtopic :box:  :typerhappy: :ban:

Offline Alin_Jeleu

  • ***
  • 1
  • Grupa: -
Re: Work and Travel - need help :)
« Raspuns #14 : Decembrie 11, 2013, 20:43:14 »
Da merita, du-te cat de repede poti, ca ai posibilitatea doar cat esti student.
Eu am fost trei ani la rand, pe coasta de est, la un complex hotelier. Am facut in medie 5000 de dolari pe vara, avand doua joburi, unul de 4 ore si unul de 6 ore, dar nu lucram zilnic cate 10 ore, se intampla sa am doar 4 sau doar 6. Eu te-as sfatui sa mergi pe coasta de est, undeva mai la sud, ca e cald si bine. Alt sfat e sa pleci cu o agentie de acolo, ca au contacte mai bune si sunt mai ieftini. Eu am incercat 2 agentii de aici si una de acolo si am ales-o pe cea de acolo. Daca esti interesat, ii gasesti la intstudentjobs.com. Nu lua o decizie pana nu mergi la 2-3 agentii. Conteaza mult sa ai o slujba buna sau chiar doua, sa poti face bani.
In rest, spor la munca si distractie placuta!