Forumul FCRP

Tehnici de cercetare si redactare in stiintele sociale - informatii+resurse

0 Membri si 1 Vizitator vizualizeaza acest subiect.

Offline andreea_none

• 77
  • An: III-ID
  • Grupa: 4
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Multumim frumos Titus si GxG22

Offline titus_k

• 62
  • miner
    • Titus
  • Grupa: 2
Mic sfat: Sunt 11 teste pe CD, pe care va recomand sa le faceti, ajuta sa va dati seama care este stilul in care trebuie invatat pentru grilele astea. Eu ma facut deja 3 teste, fara sa citesc nimic inainte si sunt o gramada de termeni noi.

Spor la invatat!
Titus Capilnean
Blogul lui Titus | LinkedIn | twitter| Facebook

[img width= height= alt=]http://lh4.ggpht.com/_X8QCWf-Nggg/Se60CO1JhkI/AAAAAAAAA1I/9IKtGDkfJ3Q/pinguinul-bengalez-mic.png[/img]

Offline darkwings

• 11
  • An: I-ID
  • Grupa: -
pana la urma e obligatoriu referatul?

Offline atacxela

• 2
  • Grupa: 1
 da referatul este obligatoriu pe care sa il faci in oxford si in harvard
succes
:X:X:X

Offline Justbobo

• 216
  • la mișto n-am luat pe nimeni niciodată,oare?
  • Grupa: 3
pana la urma e obligatoriu referatul?
you made my day  :))

Offline Alexa89

• 4
  • An: I-Zi
as vrea si eu sa stiu dak cineva a reusit sa faca referatul care a dat atata bataie de cap...eu am reusit sa fac 2 pagini deocamdata. dak poate cineva sa ajute cu un model ar fi minunat. ms anticipat

Offline MaryAnne B.

• 84
dragilor, nu vreau sa va agit mai tare decat sunteti, dar puteti veni la examen si fara referat doar ca nota maxima va fi 7. eu asa am aflat azi de la ai nostri colegi (nu a zis doar un om, au zis mai multi, deci ceva ceva tre` sa fie adevarat).

hai spor la invatat in continuare!

Offline MaryAnne B.

• 84
maine la 15:50 ne intalnim la gura de metrou de la polizu?  :yeah:

Offline Justbobo

• 216
  • la mișto n-am luat pe nimeni niciodată,oare?
  • Grupa: 3
Bibliografia o gasiti in ghidul studentului.

Evaluarea studentilor va avea o componenta continua si una sumativa.
Evaluarea continua(30%) va consta in prezentarea uneia dintre metodele de cercetare studiate folosind doua lucrari de specialitate(vezi bibliografie).Studentii trebuie sa probeze ca au insusit normele de redactare stiintifca prezentate in prima parte a cursului,ca pot redacta un material in stil stiintific si ca stiu sa faca diferenta dintre plagiat siparafrazare.Lucrarea trebuie sa aiba intre 3 si 5 pagini(A4,Times New Roman,1,5 spatiere) si va trebui sa fie redactata in ambele sisteme de redactare : autor-numar si respectiv , autor-an.
Aceasta inseamna ca textul celor 3-5 pagini va fi rescris,cu utilizarea celuilalt sistem de redactare.In situatia de plagiat,studentii vor primi 0 puncte.Prezentarea bibliografiei folosite este obligatorie pentru ambele sisteme de redactare.Lucrarea va fi predata in format tiparit,in ziua examenului.Nu se accepta lucrari in format electronic.
Predarea acestei lucrari este obligatorie pentru a proceda la evaluarea sumativa.

Evaluarea sumativa(70%) va consta intr-un test grila cu itemi inchisi si deschisi care verifica modul in care studentii sunt capabili sa aplice,in situatii concrete,metodele si tehnicile prezentate in cadrul cursului.De asemenea,testul verifica daca studentii pot formula ipoteze,pot operationaliza concepte si,in general daca au notiunile de baza pentru a conduce o cercetare.
Informatiile din aceasta a doua parte se regasesc , in format tiparit,in lucrarea Chelcea,Septimiu(2004).Initiere in cercetarea sociologica.Bucuresti:Editura comunicare.ro

http://www.fcrp.ro/forum/index.php/topic,11515.0.html
 nu e claar ? :cutit:

Offline darkwings

• 11
dragilor, nu vreau sa va agit mai tare decat sunteti, dar puteti veni la examen si fara referat doar ca nota maxima va fi 7. eu asa am aflat azi de la ai nostri colegi (nu a zis doar un om, au zis mai multi, deci ceva ceva tre` sa fie adevarat).

hai spor la invatat in continuare!

De asta intrebasem, pentru ca azi la examen auzisem de posibilitatea ca sa nu facem referat si notarea sa plece de la 7 :|

Offline Alexa89

• 4
scuza-ma ca mi-am permis sa incerc sa ma corectez in cazul in care am greshit...

Offline giostana

• 97
  • Bucuresti
profesoru, bucuresti
13.01.2010, 18:03
   Subiect: predarea lucrarii
predarea lucrarii reprezinta 30% din nota finala si nu este obligatorie, dar daca nu o predati incepeti notarea de la 7 L. Ivan

Campus/forum tutoriat/trcss

informatia este valida.

Repet:
Poti da examenul si fara referat dar notarea incepe de la nota 7
Nu posta comentarii daca nu ai nimic de spus.

Offline darkwings

• 11
profesoru, bucuresti
predarea lucrarii reprezinta 30% din nota finala si nu este obligatorie, dar daca nu o predati incepeti notarea de la 7 L. Ivan

Campus/forum tutoriat/trcss

informatia este valida.

Repet:
Poti da examenul si fara referat dar notarea incepe de la nota 7

multam fain mister :)

Offline clausache

• 30
  • An: II-ID
profesoru, bucuresti

asta vazusem si eu. sunt tare curios cu examenul... oricum nu am inteles ce trebuie facut la referat. astazi voi veni la noroc. daca intru fara referat, bine.... daca nu .... asta e....  :box:

Offline Murdoc

• 5
  • Ive tasted the maggots in the mind of the universe
Am gasit intrebari gresite in test expert ("testexpertul" zicea ca sociologia a fost denumita de Comte in 1939) si intrebari care din punct de vedere gramatical cereau mai multe variante de raspuns dar aveau una singura corecta si invers.
Deci, aveti grija, sper sa fie doar niste cazuri particulare care nu se vor reflecta in testele originale.