Forumul FCRP

Conflicte si comunicare in secolul XX - informatii + resurse

0 Membri si 1 Vizitator vizualizeaza acest subiect.

Offline giostana

• 97
  • Bucuresti
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Conflicte si comunicare in secolul XX - informatii + resurse
« Raspuns #15 : Ianuarie 26, 2010, 22:16:34 »
Examenul este clasic (scris nu grila) ceea ce inseamna ca ...e de citit
Referatul este optional (detaliile le-a spus si bianca mai sus), dar cred ca e indicat sa-l facem. Am ceva dar mi-am dat seama ca nu este bun. Asa ca...trebuie sa refac.

Daca cineva prefera sa citeasca cursurile printate si nu de pe pc sa-mi dea un PM.

Spor la treaba.
Eu ...zzzzzzzz
Nu posta comentarii daca nu ai nimic de spus.

Offline roxanastela

• 140
  • An: III-ID
  • Grupa: 1
« Raspuns #16 : Ianuarie 27, 2010, 10:59:11 »
Examenul  va consta in intrebarile pe care le gasim la sf fiecarui capitol + aplicatia care va pleca de la o intrebare, la alegere, de la sf cursului. Deci cine viseaza 45 de intrebari? Sunt vreo 4 intrebari la fiecare sf de capitol, sunt 7 capitole, deci aproximativ 28 de intrebari. Acum nu stiu cum va fi structurat examenul, vom alege dintre aceste intrebari? Ca de raspuns la toate, si un raspuns mai lung si consistent gen eseu,nu cred ca avem timp sa dam la toate cele 28, si presupun ca vor fi formulate altfel, sau un pic diferite, nu cred ca ne vor da chiar asa mura in gura. Voi ce spuneti? Eu m-am apucat de intrebari, imi scot cateva idei asa pt fiecare intrebare,oricum rolul intrebarilor este sa te faca sa citesti cursul. Are cineva idee  cum a fost examenul trecut?Ma intereseaza cum va fi strucutrat examenul, sa mi fac o idee ca's cam stresata...si stresanta :)) Spor la invatat! Astept rasp de la cienva din anul 2 sau 3, cine-si mai aminteste.Multumesc
Multi confunda sexul cu iubirea,banii cu inteligenta si tehnologia cu civilizatia!

Offline Christian

• 70
  • Grupa: 2
« Raspuns #17 : Ianuarie 27, 2010, 12:09:47 »
domnul Hlihor va lasa cu cursul pe banca.si daca iei 5 , referatul iti ridica nota cu 3 puncte si se poate preda si in a sansa a 2
reconnecting with my soul as my heart beats

Offline roxanastela

• 140
« Raspuns #18 : Ianuarie 27, 2010, 12:42:29 »
uau sounds good :huh:! dar asa am auzit si la filosofie si nu ne-a lasat sa clipim. cine-a reusit sa se "inspire" din curs si a fost vazut de catre domnul profesor, a fost lasat in pace , la sf testului i-a fost scris COPIAT pe lucrare... =)) asa ca.....Dumnezeu cu mila
Multi confunda sexul cu iubirea,banii cu inteligenta si tehnologia cu civilizatia!

Offline titus_k

• 62
  • miner
    • Titus
« Raspuns #19 : Ianuarie 27, 2010, 13:10:58 »
Bai, aici putem sa citim din curs la examen, insa sunt mai mult decat convins ca ne va da, ca subiecte, ceva de argumentat, pe baza a ceea ce am citit, atat din carte, cat si din bibliografie(si zic asta, pentru ca e bine sa ai idee despre contextul international, despre cele 2 razboaie mondiale, despre zonele fierbinti dpdv geopolitic - Africa, Cecenia, Serbia, Irak, Iran, Israel, Egipt, Siria, America Centrala si de Sud, Coreea de Nord, fiecare cu declansatori si politici de stabilizare, organismele internationale care au intervenit si de ce au facut-o, etc.). E destul de mult de citit in spate, asa ca zic sa ne apucam deja  :calich:
Titus Capilnean
Blogul lui Titus | LinkedIn | twitter| Facebook

[img width= height= alt=]http://lh4.ggpht.com/_X8QCWf-Nggg/Se60CO1JhkI/AAAAAAAAA1I/9IKtGDkfJ3Q/pinguinul-bengalez-mic.png[/img]

Offline Bianca1618

• 45
  • An: II-ID
« Raspuns #20 : Ianuarie 28, 2010, 16:44:54 »
Cum stati cu referatul? :help:.....idei ceva?:)

Offline veronik

• 18
  • An: I-ID
« Raspuns #21 : Ianuarie 28, 2010, 19:39:46 »
da dar am inteles ca profu a intrebat la cursul de sinteza cum vrem sa fie examenul eseu sau 45 de intrebari si cica au ramas intrebarile, stie cineva mai multe detalii?

Offline violetatheone

• 2
« Raspuns #22 : Ianuarie 28, 2010, 22:08:15 »
Am fost la cursul de sinteza, nu s-a pus problema alegerii intre 45 intrebari si eseu.

"Forma de examinare: examen scris și opțional realizarea unei aplicații practice.
Examenul va consta din prezentarea și analiza formelor și modalităților de comunicare pentru o situație de criză și conflict. Întrebările de examen sunt cele indicate la sfârșitul fiecărui capitol. Nota se va calcula ca rezultat al însumării notelor obțiute la examenul scris și la aplicație. Aceasta va fi notată cu maxim 3 puncte."

Si dl Profesor a mentionat ca avem voie la examen cu materiale informative ( curs ).

Offline giostana

• 97
  • Bucuresti
« Raspuns #23 : Ianuarie 29, 2010, 16:45:25 »
da dar am inteles ca profu a intrebat la cursul de sinteza cum vrem sa fie examenul eseu sau 45 de intrebari si cica au ramas intrebarile, stie cineva mai multe detalii?

Haideti sa fim atenti la ce mesaje transmitem.
Ca reguli generale:
1. Ce e scris in Ghid e sfant.
2. Daca profii posteaza ceva modificari tinem cont de alea caci alea sunt ultimele "noutati".
3. Sa nu transmitem mesaje fara sa verificam sursele.

Nu are rost sa batem apa in piu, si sa nu spunem nimic nou/util.

Offline Bianca1618

• 45
« Raspuns #24 : Februarie 01, 2010, 13:42:05 »
Cum a fost examenul?  :eek:
Ce subiecte ati avut? Iar cu referatul , cine l-a avut ma poate ajuta cu un model ceva? Multam :worthy:

Offline dandu77

• 74
« Raspuns #25 : Februarie 01, 2010, 13:51:18 »
la noi (ID), au fost 28 de intrebari.  Actorii, arta semafoarelor si comunicare pe timp de razboi. La referat scrie intre 5 si 10 pagini despre un razboi, de exemplu. Orice. Dar sa ai si bibliografie nu numai din curs. BAFTA.
Bine faci, bine găsești.

Offline dandu77

• 74
« Raspuns #26 : Februarie 04, 2010, 21:31:46 »

Haideti sa fim atenti la ce mesaje transmitem.
Ca reguli generale:
1. Ce e scris in Ghid e sfant.
2. Daca profii posteaza ceva modificari tinem cont de alea caci alea sunt ultimele "noutati".
3. Sa nu transmitem mesaje fara sa verificam sursele.

Nu are rost sa batem apa in piu, si sa nu spunem nimic nou/util.

Si nu a batut apa in piua si examenul a fost test grila (28 intrebari). :-"
Bine faci, bine găsești.

Offline valy_leone

• 11
« Raspuns #27 : Februarie 09, 2010, 11:27:52 »
 Giostana.....mereu ai dreptate!

Offline giostana

• 97
  • Bucuresti
« Raspuns #28 : Februarie 10, 2010, 16:04:51 »
@dandu77
In problema asta nu se poate discuta despre cine are dreptate si cine nu are.

Ca profu s-a decis sa faca altfel decat scrie in ghid, cred ca este o "scapare" in sitem.
Teoretic, mai ales ca noi suntem comunicatori, orice modificare trebuie sa vina pe un "canal oficial" intr-o forma "hard".  Daca profu se razgandea intre timp dupa "anuntul" de la curs iar nu puteam spune ca aia e "varianta finala".
La modul ideal ar fi trebuit sa puna un anunt pe comuniare.ro sau macar pe forumul de tutoriat.

E foarte bine stiut ca studentii "se agata" de orice zvon care ii avantajeaza. Uneori zvonurile se adeveresc alteori ba.(de cele mai multe ori ba). Pierzi mai mult timp plecand urechea la ce zice lumea decat sa stai sa citesti.
 Si eu ascult zvonistica dar nefiind verifica sunt sanse de la 0% la 100% sa nu fie adevarata. De aceea iau de bun ultimul lucru spus de un prof sau spus de facultate (publicat undeva in scris)
« Ultima Modificare: Februarie 10, 2010, 16:38:10 de giostana »

Offline clausache

• 30
« Raspuns #29 : Martie 08, 2010, 17:24:13 »
cand se afiseaza notele la sansa a doua?