Forumul FCRP

Practica in relatii publice - Tehnica si arta fotografica (informatii+resurse)

0 Membri si 1 Vizitator vizualizeaza acest subiect.

Offline Justbobo

• 216
  • la mișto n-am luat pe nimeni niciodată,oare?
  • An: III-ID
  • Grupa: 3
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Bibliografie:
Bibliografia aferentă se găsește în interiorul suportului de curs (CD).

Modalitatea de verificare:
1. Test tip grilă - 20%  din nota finală.
2. Realizarea practică de fotografii color cu temă dată și referat - 80% din nota finală.
Tema pentru referat: “Aventura” realizării fotografiilor pentru examenul la TAF; obligatoriu tehnoredactat, 3-4 pagini (și printat pe hârtie)!
Temele pentru executarea practică a fotografiilor:
a. fotografie de arhitectură - se execută obligatoriu imaginea Palatului Parlamentului București sau imaginea sediului prefecturii din centrul de județ;
b. fotografia portret a unei ființe umane expresive, bust sau în picioare și care să transmită un mesaj;
c. tema aleasă de student - să conțină o idee, fără nicio limitare.
Pentru nota finală, ambele puncte sunt obligatorii.
Temele se vor realiza începând cu data de 29 martie 2010, data desfășurării Cursului de sinteză  (atenție la corectitudinea setării datei pe aparatul foto), doar cu un singur tip de cameră foto digitală (NU se acceptă imagini realizate cu telefonul mobil) ! Studenții vor selecta câte două imagini pentru fiecare temă, realizate din locuri de stație diferite; cele 6 fotografii alese pentru evaluare vor fi printate la un laborator sau cu o imprimantă și li se va da câte un titlu.
Pe un CD vor fi transpuse referatul și cele șase imagini obligatorii (într-un folder separat pot fi transpuse și alte imagini).
În ziua programată pentru desfășurarea testului-grilă studenții vor preda personal o mapă-plic ce va conține CD-ul, referatul tehnoredactat și printat și cele șase fotografii printate și lipite pe coli A4.

CD-ul și fotografiile NU se restituie!
Având în vedere caracterul practic al cursului, este utilă participarea studenților la lecția de sinteză!

« Ultima Modificare: Martie 16, 2010, 10:14:19 de Justbobo »

Offline Justbobo

• 216
Examen Grupa 1 :
Sansa 1 : 14.05.2010 , sala A040 , ora 16.00
Sansa 2 : 04.06.2010 , sala A040 , ora 16.00
Examen Grupa 2 :
Sansa 1 : 14.05.2010 , sala A040 , ora 18.00
Sansa 2 : 04.06.2010 , sala A040 , ora 18.00
« Ultima Modificare: Mai 09, 2010, 18:36:54 de Justbobo »

Offline MaryAnne B.

• 84
  • An: I-ID
  • Grupa: 1
hey!

Din nefericire, eu nu am mai ajuns la cursul de fotografica... :(   poate sa imi zica cineva cum i s-a parut?

astept pareri.. :wub:

:pup:

Offline schatzy_io_ana

• 1
  • An: I-ID
  • Grupa: 2
Buna,
astept si eu pareri despre acest curs va rog :D
multumesc frumos

Offline Bianca bv

• 37
  • Grupa: -
Cursul e usor de parcurs si practic pentru incepatori. Daca tii cont de indicatii, nu ai cum sa faci poze proaste. Mi s-a parut cea mai placuta si mai lejera materie. Ce e mai frumos decat sa iesi intr-o zi frumoasa, sa faci poze. Tre sa ai o lumina buna, un unghi bun, si sa fie expresiva poza.
La portret alege o persoana care are o figura expresiva. Daca e doar frumoasa si nu reuseste sa transmita ceva, pune-o sa se gandeasca la ceva sau sa faca ceva, alege o pozitite astfel incat sa ii cada lumina dintr-o parte, daca poti folosi blitzul sa bata din lateral e si mai bine. Grija ca subiectul ales sa fie in prim plan si sa atraga atentia, si nu decorul. Folositi contraste de idei. Firav cu puternic, mare cu mic, natura moarta cu natura vie, cald cu rece... Copil printre oameni mari, flori si stanci golase, etc.
La a treia tema daca e greu sa imaginati ceva, mergeti in parc sau la vreo conferinta, teatru, simpozion, prezentare, si fotografiati oamenii in actiune. Faceti cat mai multe poze, din unghiuri diferite, persoane diferite, momente diferite ca sa aveti de unde alege cea mai expresiva si mai interesanta poza.
Poza trebuie sa vorbeasca singura si tre sa aiba cat mai multe interpretari sau sa nasca sentimente diferite. Asa..., ca in arta.
In referat va "motivati" alegerea pozelor si va exprimati impresia despre acestea  (va vindeti marfa), aduceti completari din experienta fiecarei teme de care v-ati ocupat, si concluzionati cu experienta de fotograf.

E ca o excursie practica la arta fotografica, inveti cate ceva, in functie de persoana, si te simti intr-un fel de mai multe feluri.  :buba: :paint:
"Nu trebuie să fii trist că n-ai fost remarcat. Fii trist că n-ai făcut nimic remarcabil."

Offline Bianca1618

• 45
  • An: II-ID
  • Grupa: 1
Am si eu o intrebare.... :help:
Acest curs este optional.....adica putem alege intre el si celalalt optional? cum e la engleza si franceza?

Multumesc mult  :)

Offline Justbobo

• 216
da e optional   :p

Offline clausache

• 30
unde este sala de examen?

later edit:
am gasit pe google  :typerhappy:

Offline clausache

• 30
stie cineva cand se afiseaza notele?

Offline brainstitch

• 108
  • Grupa: 5
voua vi s-au afisat notele? nu de alta, dar mi-e teama sa nu ma aflu printre cei cu probleme in vizualizarea catalogului.
who the fcuk is brainstitch?

Offline Justbobo

• 216
stai liniștită ... nu s-au afișat încă. Așteptăm cu sufletul la gură  :))

Offline brainstitch

• 108
chiar m-am linistit, mersi :))

Offline titus_k

• 62
  • miner
    • Titus
Chiar asa, daca citeste domnul profesor forumul, ar trebui sa ne afiseze notele, ca sa stim ce facem cu sansa 2.
Titus Capilnean
Blogul lui Titus | LinkedIn | twitter| Facebook

[img width= height= alt=]http://lh4.ggpht.com/_X8QCWf-Nggg/Se60CO1JhkI/AAAAAAAAA1I/9IKtGDkfJ3Q/pinguinul-bengalez-mic.png[/img]

Offline brainstitch

• 108
avem notele :D \:D/

Offline satish

• 140
  • when life hands you lemons ask for tequila and sal
cine nu a fost la prima sansa si are chef de pozat Casa Poporului?:>:>
Lumea e, poate, schița rudimentară a vreunui zeu copilăros, care a abandonat-o la jumătate, rușinat de execuția deficientă; e opera unui zeu subaltern, de care zeii superiori se amuză; este producția confuză a unei divinități pensionate și senile, care a și murit.