Forumul FCRP

Subiecte Romana - discutati aici despre asta!

0 Membri si 1 Vizitator vizualizeaza acest subiect.

Offline Cătălin

• 4.525
  • I'm beautiful in my way Cause God makes no mistake
    • Catalin Vieru
  • An: Absolvent2009
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Subiecte Romana - discutati aici despre asta!
« Raspuns #15 : Iulie 10, 2010, 03:32:02 »
nu amestecati personaje sau orice chestie din operele literare la modul nuvela si roman la subiectele comparative daca nu se specifica vreun tip de comparatie de acest gen. aveti cazul cu personajul romantic si personajul realist. mergeti pe nuvela cu ambele sau pe roman cu ambele. daduse cineva exemplu mai sus cu lapusneanul si ion... dpdv al curentelor e partial ok, dar... ca idee.... nu stiu cum merg astea doua comparativ...

pt subiectul acesta cel mai ok asocieri sunt lapusneanul-stavrache, lapusneanul-ghita, lapusneanul-lica samadaul.

la fel... nu luati personaje care sa aiba cate putin din fiecare curent ca trasaturi. mergeti pe unul unde dominanta e pe un anume curent, e mai simplu si mai bine... oricum, in general e vorba de-o dominanta, nu de proportii egale.

ca idee... personajele ar fi asa:

lapuneanul - personaj romantic
ghita, lica- personaje realista
stavrache - personaj realist cu puternice influente naturaliste
ion - personaj realist, dar apar influente ale modernismului....
« Ultima Modificare: Iulie 10, 2010, 03:39:32 de Cătălin »

Offline Pitikutzu

• 229
  • Bubble Bee.
  • An: I-Zi
  • Grupa: 1
« Raspuns #16 : Iulie 10, 2010, 15:24:21 »
Zaibar, eu i-am analizat comparativ pe Lapusneanu si pe Lica Samadaul.  8-)
"To new beginnings. To the pursuit of... somethingness." ...

Offline anyaana

• 23
  • An: -
« Raspuns #17 : Iulie 10, 2010, 15:37:06 »
buna...am si eu o problema la subiectul 76, care suna cam asa :Prezentati particularitatile stilului si ale limbajului literar in orientarea avangardista,cu referinta la un autor romana studiat.....sincer habar nam ce trebuie sa fac...daca poate sa ma ajute cineva!Help

Offline anyaana

• 23
« Raspuns #18 : Iulie 10, 2010, 15:49:27 »
si ca sa fiu si mai sincera nici la subiectul 78 si 80 nu ma descurc:((.La 78 spune cam asa:Analizati modul in care raportul dintre denotatie si conotatie poate fi folosit ca sursa a umorului;exemplificati facand apel la o comedie studiata.Aici se refera la comicul de nume?La ce reprezinta in sensul propriu numele protagonistilor si ce sunt ei in realitate?La o scrisoare pierduta?Iar la subiectul 80:Definiti urmatoarele componente ale comunicarii:codul,canalul,contextul.Analizati rolul acestora intr`o dezbatere televizata pe teme de actualitate

Offline Emmanuela

• 560
  • An: I-Master
  • Sectiune/Master: MBMCC
« Raspuns #19 : Iulie 10, 2010, 15:56:49 »
@anyaana: la 76 nu prea te pot ajuta pentru ca inca n-am citit despre avangarda, dar cauta ceva materiale, ce-ai invatat pe la clasa si descrie trasaturile insistand pe limbaj.

La 78, ai ghicit! Dar nu se refera doar la nume. Are treaba cu raportul dintre aparenta si esenta, iar asta se aplica in multe locuri. Ce vor sa para personajele si ce sunt ele in realitate... etc

La 80: citeste despre cod, canal, context, alege o emisiune in care sa se dezbata ceva interesant si vezi ce se intampla cu acele componente. cineva a postat pe topicul admitere ceva folositor:

Dai definitiile  si apoi poti analiza chestiile alea pe o emisiune reala, pe care o cunosti sau inventezi tu o situatie. De exemplu o dezbatere televizata privind legea invatamantului. Explici astfel fiecare element pe emisiunea aia, asa cum ti-o imaginezi/amintesti tu.

CODUL: limbajul utilizat de invitati, bariere de limbaj care duc la conflictele dintre ei, analiza pe limbaj verbal/nonverbal/paraverbal;

CANALUL: sport tehnic audio-video, aerul din studio (pt comunicarea dintre participantii la discutie), telefoanele, pentru apelurile din partea telespectatorilor;

CONTEXT: contextul fizic (studio), cultural (trasaturile participantilor in functie de mediul din care provin, traditiile care ii reprezinte, tabu-urile pe care le au; ex: preoti, politicieni, medici, oameni din mediul rural/urban, etc.), socio-psihologic (contextul real in care se desfasoara emisiunea, raporturile dintre invitati dpdv al statusului pe care il au);

Asta imi aduc aminte din schema pe care mi-o facusem anul trecut.
"Ne scapă mereu câte ceva în viață, de aceea trebuie să ne naștem mereu"

Offline anyaana

• 23
« Raspuns #20 : Iulie 10, 2010, 16:23:27 »
ms pt raspunsuri,la 80 imi e putin neclar dar incerc sa vad ce iese.

Offline andreea23

• 36
  • Sectiune/Master: --
« Raspuns #21 : Iulie 10, 2010, 16:28:10 »
hei.am si eu o intrebare. la 62-modernismul lui barbu.trebuie sa prezentam tot universul lui poetic cu toate etapele...sau doar cele strict moderne?

Offline Emmanuela

• 560
  • An: I-Master
  • Sectiune/Master: MBMCC
« Raspuns #22 : Iulie 10, 2010, 16:30:34 »
Andreea, eu am prezentat toate etapele dar acum mi se pare inutil. Poti sa le mentionezi eventual.
"Ne scapă mereu câte ceva în viață, de aceea trebuie să ne naștem mereu"

Offline andreea23

• 36
  • Sectiune/Master: --
« Raspuns #23 : Iulie 10, 2010, 16:43:29 »
so...ar trebui sa accentuez etapa ermetica,nu?

Offline Banana_PTK

• 1.028
  • Wave your flag!!
  • An: III-Zi
  • Grupa: 3
« Raspuns #24 : Iulie 10, 2010, 17:32:00 »
Eu zic ca merita mentionate, eventual cu o lamurire doua. Insisti apoi bineinteles pe ermetism.
Nu tu mă, mie!!!

Offline mirela_pirvan

• 496
  • An: II-Zi
  • Grupa: 6
« Raspuns #25 : Iulie 10, 2010, 17:49:48 »
la 76, pe langa prezentarea generala a curentului, in cazul in care n-ai facut in liceu avangardismul, cauta Urmuz. eventual opera  Palnia si Stamate. e de dimensiuni mici insa destul de lamuritoare, vei intalni bine expuse caracteristicile curentului in ea

Offline zaibar

• 66
  • Grupa: 4
« Raspuns #26 : Iulie 10, 2010, 18:54:27 »
Ziceti-mi si mie va rog, la subiectul in care trebuie sa clasificam figurile de stil, trebuie toate, sau cele mai cunoscute? Voi pe care le-ati ales? :help:
Multumesc mult! :pup:

Offline Cătălin

• 4.525
  • I'm beautiful in my way Cause God makes no mistake
    • Catalin Vieru
  • An: Absolvent2009
« Raspuns #27 : Iulie 11, 2010, 05:15:12 »
76. vezi conceptul de avandardism si ceva reprezentanti. ia o opera, doua sa iti faci o idee. mai simplu, pleaca de la numele conceptului, cam asa e si limbajul. ca reprezentanti ar fi ion vinea si tristan tzara cu mentiunea ca avangardismul sau este modificat devenind dadaism, curent literar secundar, derivat din altul ca idee:

Avangardism românesc - Trăsături

Este o reacție împotriva incapacității științei, artei și literaturii de a stopa izbucnirea primului război mondial. Susținătorii acestui curent propun în schimb o literatură a iraționalului.

* Confirmarea libertății absolute a spiritului;
    * Lumea existenței e o lume a culorilor;
    * Arta - expresie profundă a sufletului uman, și nu o reproducere a naturii;
    * Explozia sentimentului, starea dionysiacă;
    * Năzuința spre absolut, ideea escaladării cerului;
    * Revolta împotriva condiției umane;
    * Strigătul fără ecou în totul cosmic;
    * Afirmarea ideii de supraom care să stăpânească lumea;
    * Imagini puternice, violente, prin care se exprimă neliniștea existențială;
    * Personajele sunt figuri generice, simboluri (în teatru);
    * Orientarea spre parabolă.

78. e ok comicul de nume, eu as lua si comicul de limbaj. pt o exemplificare aparte, le-as prezenta comparativ.

80. mergand pe ideea ca deja conceptele de analizat pe baza unei emisiuni sunt cunoscute dpdv teoretic, alegeti o emisiune simpla, realista in care sa aveti ce analiza: surprize-surprize, happy hour etc.

62. barbu e modernist in general... eu as face o prezentare ampla. intr-adevar, ermetismul sau inseamna apogeul sau in modernism, eventual aici prezentati dand mai multe exemple... in rest, prezentarea universului sau poetic trebuie sa fie luata in discutie aici.

Offline elenul

• 160
    • Oameni cu Pedale
  • An: II-Zi
  • Grupa: 3
« Raspuns #28 : Iulie 11, 2010, 11:16:18 »
64. Prezentați trăsăturile literaturii române vechi în contextul umanismului românesc.  aici va legati de cronicari si tot ce au scris ei sau cum?ma rog,intai scriu despre umanism in general,apoi in romania,zic de cronicari,dar apoi ce scrieti?cate ceva despre letopiseturile fiecaruia?
It's all about performance...

Offline BeLLa

• 2
« Raspuns #29 : Iulie 11, 2010, 19:55:40 »
please help mee :help:...subiectul 46 ma cam bagat in ceata...particularitatile modernismului pe baza unei poezii de Nichita?? :samui:  :-?