Forumul FCRP

Comunitatea otaku din FCRP ^^

0 Membri si 1 Vizitator vizualizeaza acest subiect.

Offline henshu_hina

• 41
  • Delightfully peculiar
  • An: III-Zi
  • Grupa: 3
  • Sectiune/Master: Publicitate
Comunitatea otaku din FCRP ^^
« : Septembrie 24, 2010, 02:03:28 »

Yes.

( Well, it had to be done sooner or later  :-> )

So, fellow anime and manga lovers, show yourselves! Spread the love!

Am cautat pe tot forumul un topic legat de anime si manga, dar am ramas dezamagita sa vad ca nu exista nimic  :( Asa ca m-am gandit sa rezolv eu aceasta problema.

Cu ocazia asta sunt curioasa sa  vad cati alti colegi care impartasesc aceasta pasiune mai sunt prin facultate  :)

Aici putem discuta despre noile serii/mangauri pe care le urmarim si care ne-au tras atentia. Sau poate serii mai vechi cu care am crescut si pe care nu le-am putea uita niciodata. Si desigur, preferatele noastre dintre toate.

Putem posta fanfic-urile,amv-urile,fanart-urile si cosplay-urile noastre favorite ( sau facute de noi  :-> )
Chiar sa depanam amintiri de la conventii si festivaluri ( who knows, poate deja ne-am si cunoscut pe la unele dintre ele :d)
Desigur, muzica japoneza nu poate fi exclusa - asa ca j-pop sau j-rock, nu conteaza, they’re all up for discussion.

Asadar, let the otakuism commence!  :yeah:

PS – Un anunt pentru cei care nu au aflat inca :

Nijikon ( Conventia fanilor anime si manga ) se va tine si anul acesta tot la Palatul Copiilor, in weekendul 23-24 octombrie.

Pentru mai multe detalii despre activitati,workshopuri si concursuri accesati site-ul oficial.

http://www.nijikon.ro/

“Sometimes you’ve got to be able to listen to yourself and be okay with no one else understanding.”
- Christopher Barzak

http://myanimelist.net/profile/henshu_hina

Offline suvi_xXx

• 140
  • Grupa: 8
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Comunitatea otaku din FCRP ^^
« Raspuns #1 : Septembrie 24, 2010, 16:52:46 »
sunt cele mai urate desene animate posibile. parerea mea.
eu sunt fan looney tunes, astea japoneze sunt o porcarie.
Bomb creator

Offline YunaFFX

• 91
  • An: II-Master
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: MCA
« Raspuns #2 : Septembrie 24, 2010, 17:24:51 »
Pentru toti fanii manga/anime...sper sa va placa :)
Naruto Unguru' Bulan Teze pentru copiii care emit Co2
There is no book or teacher to give you the answers, to show you the path. Choose your own way!

Offline Banana_PTK

• 1.028
  • Wave your flag!!
« Raspuns #3 : Septembrie 24, 2010, 17:59:40 »
Sailor Moon :wub: =))
Sailor Moon - Nightwish - Moon Dance
Nu tu mă, mie!!!

Offline henshu_hina

• 41
  • Delightfully peculiar
« Raspuns #4 : Septembrie 24, 2010, 19:45:27 »
sunt cele mai urate desene animate posibile. parerea mea.
eu sunt fan looney tunes, astea japoneze sunt o porcarie.

Iti respect opinia, este dreptul tau sa crezi ce vrei.
Si eu sunt fana looney tunes, pana la urma si cu ele am crescut in parte.
Dar asa cum spun mereu - gusturile nu se comenteaza.   :d
De aceea eu nu voi veni sa-ti spun ca ceva ce tie iti place foarte mult este o mare porcarie.
Just sayin', no hard feelings.  :))

Pentru toti fanii manga/anime...sper sa va placa :)
Naruto Unguru' Bulan Teze pentru copiii care emit Co2

Ahahahah genial  =)) Asta imi aminteste de Profanatorul de anime 1&2 si Cultura anime de toamna/primavara... care sper foarte mult ca ne vor incanta si anul acesta cu editii noi  :d

Apropo, raportandu-ma la nick-ul si avatul tau pot spune ca esti fana FFX nu? ( dooh  :lol: ) Din pacate nu am apucat sa-l joc pe acesta ( in schimb am vazut mai multe variante de gameplay si scene din joc) dar am jucat de curand FF7 Crisis Core care mi-a placut mult. Am vazut si filmul si ovaurile care au fost okay.
( Acum in schimb incerc sa termin Kingdom of hearts - Birth by sleep  :bucuros: )

Sailor Moon :wub: =))
Sailor Moon - Nightwish - Moon Dance

Vesnica Sailor Moon  :-> Eu din pacate am fost mai mult fana Dragon Ball Z ( mereu am fost mai baietoasa asa de felul meu  :lol: )
Oricum cine ar putea uita febra colectionarii abtibildurilor si jucariilor? :agree:

Pentru ca momentan sunt obsedata de Kuroshitsuji ( in parte din cauza seriei 2 care din pacate s-a si terminat  :samui: ) o sa postez si eu cateva amv-uri  :)

between breaths.「Clois」

Si ceva mai putin serios...

T i k_T o k_P a r o d y

=))

O mica intrebare: Cam care este limita materialelor mai violente si cu un vocabular mai... putin elevat ( ca sa spun asa) pe care le putem posta aici pe forum?  :-> ( eu in general urmaresc serii mai spre thriller/horror)

“Sometimes you’ve got to be able to listen to yourself and be okay with no one else understanding.”
- Christopher Barzak

Offline YunaFFX

• 91
« Raspuns #5 : Septembrie 24, 2010, 20:11:12 »
Nu numai cu FFX,ci aproape tot ceea ce inseamna seriile Final Fantasy.Dar am cateva preferate...spre exemplu FF7,FFX,FFX-2 si seria noua FFXIII Fabula Nova Cristalis(mai putin Agito).Astept FFXIII Versus si FFXIV.Nu sunt neaparat jocuri ce exceleaza la capitolul gameplay,dar ca poveste sunt absolut geniale,dupa parerea mea.
Cat despre Kingdom Hearts,sunt fana si eu...e o combinatie intre personajele FF si cele Disney :typerhappy:

Kingdom Hearts 2 Opening (English)
There is no book or teacher to give you the answers, to show you the path. Choose your own way!

Offline henshu_hina

• 41
  • Delightfully peculiar
« Raspuns #6 : Septembrie 24, 2010, 20:27:09 »
Nu numai cu FFX,ci aproape tot ceea ce inseamna seriile Final Fantasy.Dar am cateva preferate...spre exemplu FF7,FFX,FFX-2 si seria noua FFXIII Fabula Nova Cristalis(mai putin Agito).Astept FFXIII Versus si FFXIV.Nu sunt neaparat jocuri ce exceleaza la capitolul gameplay,dar ca poveste sunt absolut geniale,dupa parerea mea.
Cat despre Kingdom Hearts,sunt fana si eu...e o combinatie intre personajele FF si cele Disney :typerhappy:

Kingdom Hearts 2 Opening (English)

Am jucat si eu putin din FFXIII ( e mai greu cand nu ai consola si trebuie sa te rogi de altii sa te lase sa joci  :samui:) desi as fi vrut sa am ocazia sa joc Versus ( din cauza lui Noctis, evident :-")

FFXIII~ Versus Evanescence-Missing

Oricum cei de la Square Enix fac cele mai bune jocuri din punctul de vedere al graficii si plotului, dupa parerea mea  :d Kingdom of Hearts e foarte interesant pentru ca ai ocazia sa si revezi diverse personaje din vechile filme Disney  :bucuros:

- Christopher Barzak

Offline CuPatrunjel

• 6
  • Sans life
  • An: -
  • Sectiune/Master: --
« Raspuns #7 : Septembrie 24, 2010, 20:38:28 »
that list...  :eek:
oricât de mult m aș identifica în "otaku" nu sunt nici pe departe un anime freak. ultimul anime văzut a fost Ergo Proxy, cam acum un an.
numai de bine despre subiectul ăsta... aștept Nijikon.

Offline YunaFFX

• 91
« Raspuns #8 : Septembrie 24, 2010, 20:47:30 »
Mai sunt jocuri care au o poveste de-a dreptul captivanta.Spre exemplu Assassin's Creed 2...un joc care pe cat de reticenta am fost la inceput sa-l joc,pe atat de rau mi-a parut cand l-am terminat  8-)

By the way...spuneai ca putem posta si niste fanart-uri.Here we go (made by me :proud:)

Offline the lexicoaster

• 13
    • The Lexicoaster
  • An: -
  • Sectiune/Master: Psihologie
« Raspuns #9 : Septembrie 24, 2010, 21:17:03 »
vai, ce tare arata motoko  :wub:
here comes the youth and beauty brigade

Offline henshu_hina

• 41
  • Delightfully peculiar
« Raspuns #10 : Septembrie 24, 2010, 21:20:56 »
that list...  :eek:
oricât de mult m aș identifica în "otaku" nu sunt nici pe departe un anime freak. ultimul anime văzut a fost Ergo Proxy, cam acum un an.
numai de bine despre subiectul ăsta... aștept Nijikon.

Hehe te referi cumva la lista mea de animeuri? :-> Yeah, I'm pretty much an anime freak and I love it  :)
Eu inca nu am apucat sa vad Ergo Proxy, am avut mai multe tentative dar m-am luat cu cate o alta serie de fiecare data  :-"
Ai mai fost pe la alte conventii pana acum? :d

Mai sunt jocuri care au o poveste de-a dreptul captivanta.Spre exemplu Assassin's Creed 2...un joc care pe cat de reticenta am fost la inceput sa-l joc,pe atat de rau mi-a parut cand l-am terminat  8-)

By the way...spuneai ca putem posta si niste fanart-uri.Here we go (made by me :proud:)

Ah da normal ca mai sunt multe alte jocuri foarte bune, dar sincera sa fiu eu mereu ma uit la grafica ( si prin grafica ma refer la faptul ca ma uit mai ales la character design :lol:)
Ah ce frumos desenezi  :wub: Ai talent  :w00t:

O sa postez si eu fanarturi facute de mine, dar maine ca acum trebuie sa cam plec  :console:
Asa ca o sa mai postez un amv amuzant  =))

[AMV] Multi Anime-Brainless Violence

- Christopher Barzak

Offline Justbobo

• 216
  • la mișto n-am luat pe nimeni niciodată,oare?
  • An: III-ID
« Raspuns #11 : Septembrie 24, 2010, 21:36:30 »
văzui topicul ăsta și nu știam despre ce dracu e vorba :)) subscriu la ce a zis suvi oricum ... în rest no comment...nu mă apuc de critici că n-am chef de ceartă. have fun

Offline Alexandros

• 1.046
  • An: Absolvent2010
  • Sectiune/Master: --
« Raspuns #12 : Septembrie 24, 2010, 23:07:03 »
Nijikon.  :wub: Am fost acum doi ani...recomand, recomand, recomand.  :)

Offline sakura

• 281
  • Cunoscuta inainte ca: bulbatink
  • Grupa: 4
« Raspuns #13 : Septembrie 24, 2010, 23:09:56 »
si acum ca Justbobo stie despre ce "dracu" e vorba ...suntem cu totii mai fericiti ...

De pe vremea cand aveam timp sa ma uit la anime-uri va recomand Elfen Lied ( grafica draguta, poveste interesanta, mult sange) si desigur Death Note,care este un anime destul de inteligent.

O initiativa draguta acest topic...sper sa-mi gasesc ceva timp pentru a mai vedea vreun anime recomandat pe aici...  :)

O seara placuta tuturor...  :bucuros:
,,Ce nu te omoara te face sa-ti doresti sa mori.''

Offline Silvia_

• 848
  • An: I-Master
« Raspuns #14 : Septembrie 24, 2010, 23:38:59 »
bai da ce atitudine agresiva aveti...
veniti cu bomba si apoi, "hai va las, ca n-am chef de cearta" :w00t: ce e asta frate?
parca v-a pus cineva in fata unui ecran si v-a obligat la cateva ore de anime
mi se pare ca cuvinte gen porcarii nu-si au rostu in contextu in care nu v-a intrebat nimeni nimic si nici nu sunteti vreo parere avizata in ale ilustratiei si animatiei, mai ales ca comparatia asta cu looney tunes nu-si are rostu - fiind 2 stiluri super diferite, la zeci de ani distanta dpdv al curentului artistic etc

asa, revenind.
eu nu sunt fana, nu atat cat sa ma consider in "comunitate"  :bucuros:
da-mi plac de mor, nu prea sunt atenta mereu la storyline dar le apreciez realizarea, mai ales la astea vechiute