Forumul FCRP

Comunitatea otaku din FCRP ^^

0 Membri si 1 Vizitator vizualizeaza acest subiect.

Offline carinush

• 448
  • An: III-Zi
  • Grupa: 1
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Comunitatea otaku din FCRP ^^
« Raspuns #30 : Septembrie 26, 2010, 21:39:53 »
Copilaria la oamenii obisnuiti nu se termina niciodata spunea un filozof  :-?

ca bine spui kitaro :))

Offline henshu_hina

• 41
  • Delightfully peculiar
  • Grupa: 3
  • Sectiune/Master: Publicitate
« Raspuns #31 : Septembrie 26, 2010, 22:05:10 »

@henshu_hina ar fi foarte frumos dacă am merge toți, poate îmi fac și eu curaj să fac un cosplay....din câte am aflat termenul limită pentru înscriere este 10 octombrie... dar trebuie să  imi mai spui mai multe tu, Hina. ( :help: )

Eu iti recomand sa faci cosplay  :-> Dar trebuie sa te pregatesti sa te tot opreasca lumea din mers pentru poze si altele  :d
Anul acesta s-a mai modificat regulamentul pentru cosplay... daca vrei sa participi la individual trebuie sa-ti alegi un personaj pe care il cunosti foarte bine si in pielea caruia poti intra foarte usor.
Te vor chema pe scena si-ti vor pune mai multe intrebari la care trebuie sa raspunzi din perspectiva personajului.
Ma bucur ca la proba asta s-a renuntat la sketchuri si reprezentatii pentru ca in anii trecuti au avut loc cateva momente foarte penibile... :cutit:

Eu personal daca mai particip nu o voi face decat la grup. Este foarte distractiv sa pui la punct o sceneta impreuna cu mai multe persoane si majoritatea chiar ies foarte bine.  :d Desigur ca pentru grup trebuie sa-ti faci unul/gasesti unul la care sa aderi si sketchul trebuie pus la punct cam in masura de 70 % pana la data limita de inscriere. (  este necesar sa fie trimise in prealabil materialele audio/video)

Nanashi ai niste desene super tari  :w00t: pe mine Kakashi m-a dat gata  :wub:

Am vazut ca multa lume pomeneste de Sailor Moon. De Dragon Ball Z mai stiti?  :d
Dragon Ball Z Amv - Phenomenon [Nikolakis]

Sa ne vedem cat mai multi la Nijikon  :) I'll be there for sure ;)

Cum sa uit Dragon Ball Z care m-a obsedat atat de multi ani! ( si cu care mi-am terorizat colegii si prietenii  :lol:)
Eu in loc sa-mi aleg un personaj din Sailor Moon ca sa fac role-play impreuna cu fetele, stateam cu baietii sa reproducem scene de lupta din anime  =))
Inca mai am o mapa cu toate materialele,albumele,desenele,abtibildurile etc etc pe care le-am tot strans atunci  :w00t:

@YunaFFX DBZ  :w00t: ....cu astea am crescut, eram prin cl a 3-a/a 4-a ....

One Piece cineva?

One Piece AMV - Impel Down - No Man's Land

Haha eu personal nu m-am uitat la One piece, dar am mai multi prieteni care se uita si mi-l recomand. Problema mea este ca e cam lung si mi-e extreeeeeeeem de lene sa ma apuc de el :-"

Daca tot suntem la capitolul DBZ si One piece, trebuie neaparat mentionat si Bleach  :-> Ce ma enerveaza la el sunt fillerele prea multe si plictisitoare... Dar toate celelalte episoade care urmaresc exact povestea din manga sunt geniale. :d

Ah si trebuie neaparat sa recomand animeul acesta! Este preferatul meu all-time, desi eu nu prea suport animeurile mecha ( adica cele cu roboti :(). Cine este si fan Death note trebuie neaparat sa vada Code Geass
  :wub:

Zero's Legacy

Daca atunci cand eram mica as fi vazut foarte multe din animeurile pe care le urmaresc acum, mi-e cam frica sa stiu cum ajungeam pana la urma.  :lol: Cele mai dure si sangeroase scene de lupta/tortura/genocid le-am vazut in animeuri hehe  :->

“Sometimes you’ve got to be able to listen to yourself and be okay with no one else understanding.”
- Christopher Barzak

http://myanimelist.net/profile/henshu_hina

Offline YunaFFX

• 91
  • An: II-Master
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: MCA
« Raspuns #32 : Septembrie 27, 2010, 13:21:06 »

Sunt o gramada de genuri de anime/manga care se adreseaza unui public mai larg decat ai crede. Ca si filmele. Nu poti sa bagi in aceeasi oala,cum s-ar spune, Sailor Moon cu Death Note de exemplu. Plus ca sunt multe filme care s-au inspirat dupa anime-uri. Matrix, aparut in '99, se bazeaza pe un anime aparut in '95, Ghost in the shell. Uneori e bine sa te documentezi inainte de a face o afirmatie.  :-"
There is no book or teacher to give you the answers, to show you the path. Choose your own way!

Offline Gabitzik

• 260
  • Grupa: 1
  • Sectiune/Master: Psihologie
« Raspuns #33 : Septembrie 27, 2010, 15:58:45 »
Sailor Moon- Usaghi, SAilor Mecury- Amy, Sailor Marte- Rei, Sailor Jupiter- am uitat, Sailor Venus- am uitat :lol:

Sailor Jupiter-Makoto (my favourite)
Sailor Venus-Minaco
Cel ce are un CE pentru care sa traiasca, poate indura aproape ORICE.

Offline Anka_

• 93
  • Sectiune/Master: MBMCC
« Raspuns #34 : Septembrie 27, 2010, 15:59:25 »
@sakura Elfen Lied mi-a placut si mie foarte mult  :d.

E oarecum bloody , insa , amatorilor de anime merita vazut!. Si nici nu e foarte lung -vreo 13 episoade.
Un alt serial anime , Neon Genesis Evanghelion  , e ceva mai vechi decat Elfen Lied (1995) si foarte science-fiction.  Ceea ce e deosebit la el e modul de abordare al simbolurilor . E interpretabil si oarecum psihologic. Si un pic sick , doar putin   :wub:
Un altul , asa ..foarte girly e Paradise Kiss. Indeosebi pentru amatorii/amatoarele de fashion.
Iar in cele din urma, mai dark & twisted alternand mereu cu  bright&shiny ,din lumea muzicii  punk "Nana"

:)

Evangelion este oricum un anime de referinta acum. Foarte psihologic ( oricum l-am vazut incadrat la categoria mind-f**k si se intelege clar de ce ) si diferit, chiar si cu toate animeurile care au mai aparut dupa el.
Am adorat Nana :wub: A fost superb animeul. Oricum mie imi plac foarte mult acestea putin mai slice of life ( si aici mangaul este mult mai bun,dar si mult mai trist - am plans :samui:)

Un anime pe care l-am terminat acum de curand si care mi-a placut destul de mult este Umineko no naku koro ni ( este tot din seria Higurashi ). Este un thriller psihologic destul de interesant, avand un protagonist care incearca sa nege existenta magiei si a vrajitoarelor prin argumente logice si umane. ( desi de multe ori nu sunt chiar atat de logice  :lol:)

In schimb filmele din seria Kara no kyoukai ( Garden of sinners) mi s-au parut reusite. Sunt cam amestecate si povestea este cam derutanta dar foarte interesanta, iar grafica este absolut superba.

In ceea ce priveste NANA va sfatuiesc sa nu va faceti sperante pentru un al doilea sezon, it's not gonna happen unfortunately. Manga s-a oprit intr-un punct in care habar n-ai ce se va intampla si Ai Yazawa a declarat ca nu stie daca va mai continua NANA  :cutit: . Imi venea sa plang cand am auzit. Era planuit un al doilea sezon dupa ce termina manga autoarea, dar...refuz sa-mi pierd speranta. http://www.animenewsnetwork.com/news/2010-04-25/nana-manga-creator-ai-yazawa-returns-from-hospital

Neon Genesis Evangelion trebuie sa recunosc ca e foarte interesant din punct de vedere psihologic, dar sincera sa fiu, nu mi-a placut sfarsitul anime-ului, in schimb filmul "The End of Evangelion" a prezentat un alt sfarsit, mai reusit (just my point of view).
I love Kara no Kyoukai atat pentru poveste, cat si pentru grafica (perfecta pentru editare  :wub:).

Din pacate nu am reusit sa ajung nici la Nijikon, nici la Otaku Fest 2009  :cry: Dar anul asta, ajung cu siguranta  :proud:
« Ultima Modificare: Septembrie 27, 2010, 16:19:09 de Anka_ »
There is no such thing as coincidence in this world; everything is inevitable.

Offline Nanashi

• 7
  • Sunt o umbră zămislită din mult prea multe foi...
  • An: I-Zi
  • Grupa: 2
« Raspuns #35 : Septembrie 27, 2010, 17:52:58 »

@ Anka_  Ohh nu!!!  :cry: ....Nu NANA!!!  :rant: 

And the raven, never flitting, still is sitting, still is sitting
On the pallid bust of Pallas just above my chamber door;
And his eyes have all the seeming of a demon's that is dreaming,
And the lamp-light o'er him streaming throws his shadow on the floor;
And my soul from out that shadow that lies floating on the floor
Shall be lifted - nevermore!

Offline Anka_

• 93
« Raspuns #36 : Septembrie 27, 2010, 18:16:21 »

@ Anka_  Ohh nu!!!  :cry: ....Nu NANA!!!  :rant: 

Sa nu ne pierdem speranta inca :agree:, chiar daca sansele sunt mici  :samui: poate va continua...cel putin manga.

Offline henshu_hina

• 41
  • Delightfully peculiar
« Raspuns #37 : Septembrie 28, 2010, 02:42:30 »

In ceea ce priveste NANA va sfatuiesc sa nu va faceti sperante pentru un al doilea sezon, it's not gonna happen unfortunately. Manga s-a oprit intr-un punct in care habar n-ai ce se va intampla si Ai Yazawa a declarat ca nu stie daca va mai continua NANA  :cutit: . Imi venea sa plang cand am auzit. Era planuit un al doilea sezon dupa ce termina manga autoarea, dar...refuz sa-mi pierd speranta. http://www.animenewsnetwork.com/news/2010-04-25/nana-manga-creator-ai-yazawa-returns-from-hospital

Situatia asta imi aminteste si de problema mangaului Nodame Cantabile. Mangaka Tomoko Ninomiya a fost nevoita sa puna pauza la manga de 2 ori din cauza unor probleme de sanatate pe care le-a avut in ultimii 2 ani. Pana la urma chiar a anuntat ca va finaliza povestea pentru ca nu credea ca va mai putea sa lungeasca mangaul asa cum planuise initial.
La un an dupa asa a inceput sa lucreze la sequel, care in momentul de fata este on-going.  :d
Asadar, eu zic ca inca nu e cazul sa ne pierdem speranta. Poate ca va dura ceva timp,dar la cat de popular este mangaul Nana, atata timp cat inca mai poate lucra, sunt convinsa ca Ai Yazawa nu va renunta sa termine povestea asa cum se cuvine.
Din pacate stiu cum este ca un manga sa nu poata avea un final pe masura asteptarilor din pricina unor probleme de sanatate neprevazute care nu i-au mai permis creatorului sa-si duca la final munca.  :cry: ( see Zetsuai & Bronze )
Iar daca mangaul va continua,mai mult ca sigur o sa fie urmat si de o noua serie anime.  :d Eu sunt de parere ca daca animeul nu va fi facut dupa manga,asa cum si trebuie, atunci mai bine sa nu apara inca o serie... Dupa cate serii au fost distruse din cauza devierii de la povestea originala, chiar nu as vrea ca acest lucru sa se intample si cu Nana. :bucuros:

I love Kara no Kyoukai atat pentru poveste, cat si pentru grafica (perfecta pentru editare  :wub:).

Din pacate nu am reusit sa ajung nici la Nijikon, nici la Otaku Fest 2009  :cry: Dar anul asta, ajung cu siguranta  :proud:

Sa inteleg ca si tu editezi amv-uri? :w00t:

Si yey!  :hug: Glad to have you aboard!  :wub:

As a side note, vreau sa fac putina reclama la un anime care mie personal mi se pare ca este foarte underrated (din mare pacate). Chiar m-a impresionat si mi-a dat multe de gandit despre viata si moarte.
Dezamagitor este insa numarul de episoade (13 doar),mult prea putine pentru plotul atat de incarcat si personajele destul de numeroase...Dar si grabit cum e, mi s-a parut foarte reusit.
Angel Beats!

Mask - [Angel Beats!]

“Sometimes you’ve got to be able to listen to yourself and be okay with no one else understanding.”
- Christopher Barzak

Offline Anka_

• 93
« Raspuns #38 : Septembrie 28, 2010, 02:49:35 »
@henshu_hina: Sa speram ca ai dreptate in ceea ce priveste Nana, ma indoiesc ca, in cazul in care s-ar face un al doilea sezon nu va urmari manga, primul sezon este exact cum este si in manga, mai degraba nu vor mai face deloc un alt sezon decat sa devieze de la poveste.

Yeah, i love video editing, dar din pacate nu prea am mai avut timp pentru asta  :cry:

Offline henshu_hina

• 41
  • Delightfully peculiar
« Raspuns #39 : Septembrie 28, 2010, 03:00:45 »
@henshu_hina: Sa speram ca ai dreptate in ceea ce priveste Nana, ma indoiesc ca, in cazul in care s-ar face un al doilea sezon nu va urmari manga, primul sezon este exact cum este si in manga, mai degraba nu vor mai face deloc un alt sezon decat sa devieze de la poveste.

Yeah, i love video editing, dar din pacate nu prea am mai avut timp pentru asta  :cry:

Mai, din pacate atunci cand producatorii devin prea insetati pentru bani, recurg si la varianate de acest gen...sa speram ca orice s-ar intampla, Yazawa nu o sa fie de acord sa faca o serie noua dupa capul lor...sau daca o sa fie de acord, atunci sa vina ea personal cu ideile pentru noul plot.
Si pana la urma, atunci cand o serie este indeajuns de populara, producatorii considera ca isi permit mai orice. ( aici fac referire directa la seria a doua din Haruhi Suzumiya - Endless Eight anyone? :rant: )

Yeah, I totally know what you mean  :samui: :cry: Tot vreau sa ma conving sa mai particip si anul acesta la Niji la concurs ( din moment ce am participat in fiecare an pana acum ), dar am o criza grava de inspiratie in momentul de fata... :cutit:

- Christopher Barzak

Offline Anka_

• 93
« Raspuns #40 : Septembrie 28, 2010, 03:05:28 »
Citat
Yeah, I totally know what you mean  :samui: :cry: Tot vreau sa ma conving sa mai particip si anul acesta la Niji la concurs ( din moment ce am participat in fiecare an pana acum ), dar am o criza grava de inspiratie in momentul de fata... :cutit:
Eu nu am participat, oricum departe de mine gandul asta. Ca sfat, nu pot decat sa-ti zic sa incerci sa gasesti inspiratia in viata de zi cu zi. Mult succes!

Offline medeeah

• 185
  • Grupa: 7
« Raspuns #41 : Septembrie 28, 2010, 14:42:24 »
Samurai Champloo Trailer

YouTube - Broadcast Yourself.

The Official Boondocks Season Three Trailer (ALTERNATE VERSION!)

Offline henshu_hina

• 41
  • Delightfully peculiar
« Raspuns #42 : Septembrie 29, 2010, 02:52:14 »
Eu nu am participat, oricum departe de mine gandul asta. Ca sfat, nu pot decat sa-ti zic sa incerci sa gasesti inspiratia in viata de zi cu zi. Mult succes!

Mersi mult! :d O sa incerc sa fac mai intai cateva clipuri de proba, si hopefully incetul cu incetul o sa mearga mai departe de la sine.  :->

Samurai Champloo Trailer
YouTube - Broadcast Yourself.
The Official Boondocks Season Three Trailer (ALTERNATE VERSION!)

Samurai Champloo si Afro Samurai sunt chiar doua animeuri pe care eu nu le-am vazut inca ( probabil pentru ca nu sunt tocmai genul meu), dar mereu mi-a placut stilul lor.  :bucuros:
Si cat despre Boondocks, desi nu este anime, se vad clar influentele in stil si grafica.  :) Ahahha am vazut si eu cateva episode, este foarte comic!  :lol:

Mi-am amintit azi intamplator de un short film pe care l-am vazut in urma cu cativa ani si care m-a impresionat, chiar daca dureaza numai 10 minute. Grafica, desi ciudata, este inedita, iar povestea foarte bine relatata in putinul timp pe care il are. Se numeste Kigeki ( Comedy ) - cine este amator al legendelor si al stilului gotic in general, ar trebui sa vada asta! (mai ales ca este asa de scurt)

COMEDY (KIGEKI) | "short film" | full version, widescreen

- Christopher Barzak

Offline YunaFFX

• 91
  • Sectiune/Master: MCA
« Raspuns #43 : Septembrie 29, 2010, 14:33:54 »
Mi-am amintit azi intamplator de un short film pe care l-am vazut in urma cu cativa ani si care m-a impresionat, chiar daca dureaza numai 10 minute. Grafica, desi ciudata, este inedita, iar povestea foarte bine relatata in putinul timp pe care il are. Se numeste Kigeki ( Comedy ) - cine este amator al legendelor si al stilului gotic in general, ar trebui sa vada asta! (mai ales ca este asa de scurt)
COMEDY (KIGEKI) | "short film" | full version, widescreen

Foarte interesant clipul, mi-a placut faza cand ea spune "I know,but I can't tell you. Sorry,I made a promise." :)

Ieri am terminat de vazut un anime pe care de mult il aveam in cap (RomeoxJuliet), desi dupa titlu iti dai seama ca finalul nu e fericit. :( Foarte lung nu este (24 de episoade) si mi-a placut mai mult decat povestea originala.  :bucuros: Enjoy.
Romeo x Juliet [Prepare the Masses]
There is no book or teacher to give you the answers, to show you the path. Choose your own way!

Offline CatalinG

• 1.493
  • Somnul rațiunii naște monștri.
    • www.cataling.blogspot.com
  • Grupa: 6
« Raspuns #44 : Septembrie 30, 2010, 02:19:45 »
Până acum am văzut:

samurai champloo
afro samurai
ghost in the shell SAC 1+2
death note
ergo proxy
naruto
dbz
bleach
sailor moon
niste full metal alchimist

Grave of the Fireflies, Howl's Moving Castle, Spirited Away, Princess Mononoke
+ alte filme tot de Hayao Miyazaki http://www.imdb.com/name/nm0594503/

Dar cred că eu sunt ca mainstream și pasiunea voastră pentru ele e mai mare.  8-)