Forumul FCRP

Geopolitică și globalizare

0 Membri si 1 Vizitator vizualizeaza acest subiect.

Offline roxanastela

• 140
  • An: III-ID
  • Grupa: 1
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Geopolitică și globalizare
« Raspuns #30 : Februarie 25, 2011, 12:22:58 »
"E ceva ciudat la mijloc" hai sa fim seriosi :)) Suntem sabotati de profesorul de geopolitica =))Acum ce vreti mura-n gura? Este exact cum a spus Aliax, trebui sa ti amintesti, nu e nimic de gandit, sau sa-ti storci creierii incercand sa-ti dai seama ce forumula trebuie folosita,sa rezolvi vreo problema sau cva de gen.

Intradevar e multa informatie,insa nu e imposibil de trecut exam...chiar daca nu citesti tot cursul,ai sanse sa promovezi.
Daca noi ne plangem,ganditi-va la cei de la Politehnica de exemplu...care invata niste chestii....de nu stii cum sa intorci foaia sa te uiti la ele..poate nu e cea mai buna comparatie,intre FCRP si Poli, insa ce vreau sa spun este ca la noi e destul de lejer,e de citit si retinut. Iar pentru cineva pasionat de istorie,informatiile din cursul de Geopolitica sunt de cultura generala...haideti sa nu dramatizam ca nu trebuie sa ne transformam in Spiru Haret...acolo sunt aceleasi grile in fiecare an si toti retardatii promoveaza cu succes.
E normal sa mai fie cate o materie care iti provoaca putin stres, asta e farmecul facultatii, nu trebuie sa trecem ca gasca prin apa.
Oricum multa bafta tuturor celor care merg in toamna!!!!!
« Ultima Modificare: Februarie 25, 2011, 12:27:38 de roxanastela »
Multi confunda sexul cu iubirea,banii cu inteligenta si tehnologia cu civilizatia!

Offline Akarami

• 20
  • An: I-ID
  • Grupa: 2
« Raspuns #31 : Februarie 25, 2011, 12:57:38 »
 Dupa ce am trecut si eu prin examen mi-am dat seama de ceva, invata si vei trece. Intrebarile nu sunt din chiar paginile de umplutura, sunt multe din chestiile mari din curs (daca te uiti pe cele de pe cd iti vei da seama de tehnica profului de a face testele). Normal ca mai sunt si unele naspa, deh, e multa materie si e greu sa treci prin ea toata intr-o singura saptamana, dar nu imposibil. In rest, cititi si veti stii, multa bafta in continuare!!!  :d

Offline lili_maxim

• 7
  • An: II-ID
  • Grupa: -
« Raspuns #32 : Februarie 25, 2011, 13:22:56 »
Imagineaza-ti acele pasaje de umplutura pe care le adaugi ca sa-ti iasa cartea mai groasa. De acolo sunt intrebarile.

Este un examen greu, dar nu imposibil de luat. E multa materie, ce e drept, dar daca o parcurgi o data cu multa atentie ai toate sansele sa treci examenul. Si sa nu exageram cu "pasajele de umplutura", ca nu sunt intrebari numai de acolo.
N-am inteles cine exagereaza, eu sau cine a compus asemenea test? Ce-i aia "nu sunt intrebari numai de acolo"? De ce sa fie chiar si numai una? Ce fel de evaluare e aia in care in care se cer buchea cartii, toceala, poezii? Mai ales la geopolitica, mai ales in asemenea vremuri. Ce intelegi prin examen greu? Toate raspunsurile sunt in carte, nu trebuie sa gandesti nimic, doar sa-ti amintesti. Una e intrebari cu grad mare de dificultate, alta e intrebari cu grad mare de irelevanta. Desi, mai bine rimeaza cu imbecilitate.
Decat sa stai pe forumuri si sa te agiti ca spray-ul si mai bagi si panica in alte persoane care nu au dat inca examenul asta, mai bine te-ai apuca sa citesti. Nu este treaba nimanui daca pe tine nu te ajuta memoria, daca ti-e lene sa parcurgi cursul, daca ai pretentia sa fie intrebari din grilele gata rezolvate (daca s-ar putea sa fie raspunsurile bifate si in calculator). Daca parcurgi cursul cu atentie, o singura data, (tu de cate ori l-ai citit integral???) va fi suficient sa-ti asiguri o nota de trecere. Daca ai pretentia la 9 sau 10 va trebui sa raspunzi corect si la acele intrebari din "pasajele de umplutura", care-s menite pentru a face o oarecare diferenta intre cei ca tine si cei care vor sa aiba un plus de cunostinte dupa ce vor termina facultatea. 

Offline AliaX

• 59
  • An: I-ID
  • Sectiune/Master: --
« Raspuns #33 : Februarie 25, 2011, 16:28:43 »
Auzi, Lilico? Invataturile tale sunt pretioase, dar n-au nicio legatura cu substanta discutiei. Iti trebuie un lifting intelectual, pe bune. Daca ai luat vreun examen cu asemenea logica, atunci nu poti fi decat o incurajare pentru cei care n-au dat examenul inca. Ce treaba are ce spun eu cu ce spui tu? Ce rezolv daca citesc cursul din nou, schimba asta performanta testului grila? Faptul ca e facut in doi peri n-are nicio legatura cu pregatirea studentului, ci cu calitatea profesorului. Sau a cui a inventat intrebarile, fiindca am mari indoieli ca le-a facut cineva care cunoaste materia. Cine a spus ca vrea intrebari de pe CD? Si, mai ales, cum iti permiti sa afirmi ca pretind asa ceva? Daca esti de serviciu cu periuta, pune-ti sortul si freaca mai departe! Dar daca esti incantata sincer de felul cum esti examinata, nu pot decat sa spun: Doamne fereste! Asta ca sa fiu in ton cu colegul de mai sus care ne indeamna pios "sa speram" și, eventual, sa facem o rugaciune colectiva. Cat despre expresia "cei ca mine", m-am inviorat. Dar sa stii ca diferenta nu e oarecare, ci cam tot atata cata e intre un spray si o butelie goala.

Offline lili_maxim

• 7
  • An: II-ID
« Raspuns #34 : Februarie 25, 2011, 18:19:00 »
Auzi, Lilico? Invataturile tale sunt pretioase, dar n-au nicio legatura cu substanta discutiei. Iti trebuie un lifting intelectual, pe bune. Daca ai luat vreun examen cu asemenea logica, atunci nu poti fi decat o incurajare pentru cei care n-au dat examenul inca. Ce treaba are ce spun eu cu ce spui tu? Ce rezolv daca citesc cursul din nou, schimba asta performanta testului grila? Faptul ca e facut in doi peri n-are nicio legatura cu pregatirea studentului, ci cu calitatea profesorului. Sau a cui a inventat intrebarile, fiindca am mari indoieli ca le-a facut cineva care cunoaste materia. Cine a spus ca vrea intrebari de pe CD? Si, mai ales, cum iti permiti sa afirmi ca pretind asa ceva? Daca esti de serviciu cu periuta, pune-ti sortul si freaca mai departe! Dar daca esti incantata sincer de felul cum esti examinata, nu pot decat sa spun: Doamne fereste! Asta ca sa fiu in ton cu colegul de mai sus care ne indeamna pios "sa speram" și, eventual, sa facem o rugaciune colectiva. Cat despre expresia "cei ca mine", m-am inviorat. Dar sa stii ca diferenta nu e oarecare, ci cam tot atata cata e intre un spray si o butelie goala.

Nu vreau sa te am pe constiinta ca ai facut atac de cord la cat de mult vad ca te agiti. Cat despre limbajul folosit, spune multe despre tine. Refuz sa ma cobor la nivelul tau si merg pe premisa "cel mai destept cedeaza", asa ca nu-ti voi da alta replica.
Pentru ceilalti colegi, sfatul meu ramane acelasi: cititi cursul cu mare atentie si nu veti avea probleme sa promovati examenul. Chiar sunt cateva capitole foarte interesante, pe care le veti parcurge usor si cu placere, pentru ca sunt, inainte de toate, notiuni de cultura generala.

Offline andrei88

• 8
« Raspuns #35 : Februarie 26, 2011, 00:27:37 »
"E ceva ciudat la mijloc" hai sa fim seriosi :)) Suntem sabotati de profesorul de geopolitica =))Acum ce vreti mura-n gura? Este exact cum a spus Aliax, trebui sa ti amintesti, nu e nimic de gandit, sau sa-ti storci creierii incercand sa-ti dai seama ce forumula trebuie folosita,sa rezolvi vreo problema sau cva de gen.

Intradevar e multa informatie,insa nu e imposibil de trecut exam...chiar daca nu citesti tot cursul,ai sanse sa promovezi.
Daca noi ne plangem,ganditi-va la cei de la Politehnica de exemplu...care invata niste chestii....de nu stii cum sa intorci foaia sa te uiti la ele..poate nu e cea mai buna comparatie,intre FCRP si Poli, insa ce vreau sa spun este ca la noi e destul de lejer,e de citit si retinut. Iar pentru cineva pasionat de istorie,informatiile din cursul de Geopolitica sunt de cultura generala...haideti sa nu dramatizam ca nu trebuie sa ne transformam in Spiru Haret...acolo sunt aceleasi grile in fiecare an si toti retardatii promoveaza cu succes.
E normal sa mai fie cate o materie care iti provoaca putin stres, asta e farmecul facultatii, nu trebuie sa trecem ca gasca prin apa.
Oricum multa bafta tuturor celor care merg in toamna!!!!!
@roxanastela 
Am scris comentariul azi-noapte si eram un pic cam obosit :bucuros: poate nu m-am exprimat bine cand am zis "ceva ciudat la mijloc".
Ma gandeam ca poate e o metoda sa retii totul mai usor. Stii tu o metoda mai sistematica de invatare. Cat despre Politehnica si altele de genul asta, eu am stat pe la Constructii vreo 2 ani pana m-am trezit ca nu e ceea ce vreau (stiu stiu m-am trezit tarziu  :)) ) si nu este chiar asa cum se spune pentru ca odata ce treci de teoreme si formule totul se rezuma la calcul si masuratori, ori aici totul este teorie. :P
Pana la urma ramane cum ai spus nu trebuie sa trecem ca gasca prin apa.

Cat despre persoana care se agita.... :-" take it easy :yeah:

Offline aly09

• 86
« Raspuns #36 : Septembrie 19, 2011, 16:54:47 »
nu s-au afisat notele de la restanta, asa-i?
Chiar asa. Cine e oricine, dar cum nu e oricum.

Offline g.dragos

• 1
« Raspuns #37 : Februarie 02, 2013, 14:49:47 »
Salut,

Are cine sa-mi trimita si mie cursul de la Geopolitica si globalizare pe mail? pe gsh_dragos (at) yahoo punct com (inlocuiti (at) cu @ si punct cu .)...imi da eroare cand incerc sa-l downloadez.
Va multumesc, weekend placut!

Offline mihaela manole

• 5
« Raspuns #38 : Noiembrie 07, 2013, 11:50:39 »
S-au afisat datele pt sustinerea examenului in ianuarie-februarie 2014? Sunt anul 3 si am restanta la aceasta materie. Nu am fost in septembrie sa sustin restanta si as vrea sa stiu si daca se poate sustine in ianuarie 2014, odata cu cei care sunt anul 2...multumesc anticipat!

Offline adriana_13

• 3
« Raspuns #39 : Ianuarie 06, 2014, 11:57:50 »
Mai are cineva manualul si testele de Geopolitica?

multumesc nespus!  :)