Forumul FCRP

Formarea profesionala si trainingul - situatie speciala

0 Membri si 1 Vizitator vizualizeaza acest subiect.

Offline camelia crisan

  • ****
  • 64
  • Manners maketh man!
  • An: Profesor
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: CMRU
Re: Formarea profesionala si trainingul - situatie speciala
« Raspuns #15 : Iulie 01, 2011, 16:03:23 »
Va prezentati tot in sala L201.
Camelia Crisan
Lector univ. dr.
FCRP - SNSPA

Offline Gratia

  • ****
  • 32
  • An: I-MasterID
  • Grupa: 1
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Formarea profesionala si trainingul - situatie speciala
« Raspuns #16 : Iulie 02, 2011, 12:55:59 »
Intrebare: cele doua subiecte de sinteza vor fi tot in spiritul ideilor personale?
Stilul meu de invatare ma face sa ma simt inconfortabil cand trebuie sa memorez si apoi sa "recit", vorba domnului profesor de filozofie. Mai tineti minte cum ne zicea la exam? "Fara recitari!" :)
Mie mi- a convenit sa fac ACASA un eseu de 2 pagini in care sa spun ce vreau eu. Decat sa mi se ceara un referat de zeci de pagini, bibliografie din zeci de carti, sa stau sa scriu ingropata in acea bibliografie si sa-mi ia si o groaza din timpul de invatare la celelalte materii, ca n-am doar un examen de dat. Asta a fost cea mai usoara chestie ceruta vreodata de un profesor: doar 600 cuvinte, doar ce-ti trece tie prin minte. Nu stiu de ce ne-am cramponat atata de eseul asta. Ca am avut altele de facut, mai grele.
Si vad ca cei care au scris ce-au crezut ei de cuviinta in eseu, au fost foaaaaaaaaaarte apreciati.

Si, da, mai sunt si notele de afisat. Nici cele de la "C si C" n-au aparut.

Offline keke

  • ***
  • 1
  • An: II-ID
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Formarea profesionala si trainingul - situatie speciala
« Raspuns #17 : Iulie 09, 2011, 23:52:54 »
Cam drastica decizia...mai ales pentru o materie optionala. Asta nu inseamna ca o consideram o materie lipsita de importanta, insa nu cred ca e necesara exmatricularea...dar probabil frustrarile din viata personala se rasfrang si in cea profesionala...ce pot sa zic...urat!!!
Bravo Aliax  :agree: :agree: :agree: :agree: :agree:, ai punctat perfect ceeea ce era, probabil, pe buzele tuturor.
Bine ca se rezolva si ca acei studenti au scapat de exmatriculare...s-au jucat cu vietile lor..uite cum aruncau 4000 lei pe geam pt ca au indraznit sa se prezinte cu eseuri copiate :))

Cat despre greselile de gramatica, ortografie din curs...sunt peste tot, in majoritatea cursurilor de la celelalte materii. De ce? Pentru ca aceste cursuri sunt niste traduceri penibile luate de la univeristatea "mama"..ca doar nu a inventat romanu' Comunicarea si Relatiile Publice...a "preluat" si el saracu' de la altii mai destepti.

Nu inteleg de ce se scandalizeaza toata lumea. De cand e ok sa plagiezi? Tot ce trebuia facut, ca eseul sa fie in ordine era sa scrii ideile proprii sau sa dai sursa daca ai luat ideea de la altul. Atat.

Offline Justbobo

  • ******
  • 216
  • la miºto n-am luat pe nimeni niciodatã,oare?
  • An: III-ID
  • Grupa: 3
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Formarea profesionala si trainingul - situatie speciala
« Raspuns #18 : Iulie 10, 2011, 20:02:29 »
Nu era vorba ca este in regula sa plagiezi,din contra...ar trebui pedepsiti cei ce plagiaza,dar cu nota 1 eventual cu prezentarea direct in restanta.Nicidecum amenintati cu exmatricularea,din cauza asta s-a scandalizat lumea.

Offline roxanastela

  • *****
  • 140
  • An: III-ID
  • Grupa: 1
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Formarea profesionala si trainingul - situatie speciala
« Raspuns #19 : Iulie 11, 2011, 10:08:48 »
Da exact, nu ne-am ofuscat pt. ca nu au fost acceptate eseurile alea, este anormal si incorect fata de cei care chiar au muncit, sa vii cu o porcarie copiata de pe net si sa ai pretentii sa treci.
Ideea era ca ni s-a parut exagerata reactia dnei.profesoare. Nici la licenta nu te exmatriculeaza daca te prind cu citate,capitole sau chiar lucrarea, copiate, pur si simplu nu mergi mai departe, atat.
Insa sa propui pt exmatriculare pt un eseu la o materie optionala si sa piarda acesti studenti 2 ani de zile si niste bani munciti (caci presupun ca toata lumea de la ID lucreaza, din moment ce sunt la ID) este chiar absurd, asa ca inainte sa-ti dai cu parerea citeste mai bine ce-am vrut sa spunem si despre ce e vorba in propozitie...
Pe stilu : "A vorbit si 'nea Ion ca si el e om...!" draga Keke
Multi confunda sexul cu iubirea,banii cu inteligenta si tehnologia cu civilizatia!

Offline satish

  • *****
  • 140
  • when life hands you lemons ask for tequila and sal
  • An: II-ID
  • Grupa: 2
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Formarea profesionala si trainingul - situatie speciala
« Raspuns #20 : Iulie 28, 2011, 14:21:33 »
"am decis ca de la urmatoarea examinare stundentii sa nu mai vina cu un eseu si apoi sa dea testul pe calculator. "
Din pacate, se pare ca nu s-a tinut cont de aceasta afirmatia pe care unii dintre noi au luat-o drept oficiala. Astfel, ajunsi in sala de examen, am aflat ca, in maxim 4 ore, eseul trebuie trimis pe email.
Multumim pentru sansa acordata catre o noua restanta!
Lumea e, poate, schiþa rudimentarã a vreunui zeu copilãros, care a abandonat-o la jumãtate, ruºinat de execuþia deficientã; e opera unui zeu subaltern, de care zeii superiori se amuzã; este producþia confuzã a unei divinitãþi pensionate ºi senile, care a ºi murit.