Forumul FCRP

Admitere Istorie

0 Membri si 1 Vizitator vizualizeaza acest subiect.

Offline Nicolae Gabriel

• 1
  • An: Candidat
  • Grupa: -
Admitere Istorie
« : Decembrie 04, 2013, 14:46:19 »
Buna ziua tuturor! Cei care au dat admiterea la istorie, sau care stiu despre ce este vorba, imi puteti oferi niste informatii cu privire la materialul de pe care ati invatat/ invatati? Carti, edituri, orice informatie ma ajuta. Cine imi poate acorda 10 minute din timpul sau pentru cateva informatii sa posteze aici, sau sa imi lase pe privat un id de Messenger sau o adresa de Facebook. Multumesc anticipat! :( :( :(

Offline T.George

• 42
  • An: I-Zi
  • Grupa: 10
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Admitere Istorie
« Raspuns #1 : Februarie 10, 2014, 00:26:13 »
Un raspuns ce vine dupa doua luni, sper sa il mai citesti. :)

Istoria ramane istorie, iar admiterea la FCRP anul trecut a continut practic cam acelasi lucru ca si ce era de invatat pentru Bacalaureat.
Idee e ca trebuie sa stii cam tot, cu lux de amanante pentru a iesi in fata celorlalti candidati. Personal, am invatat dupa ceea ce a predat profesorul de istorie din liceu, undeva la 50 pagini A4. Astea + cateva ore de pregatire mi-au asigurat un loc la buget, ce-i drept, cu doar 7.50, dar recunosc ca nici nu m-am rupt cu invatatul.

Ca mic sfat: invata, chiar daca pare mult, te asigur ca e o nimica toata pe langa ce o sa fie in sesiune.
Acum ai timp sa te pregatesti cateva luni, nu o lasa pe ultima suta de metri ca nu vei avea timp.

Offline Eduard Babota

• 2
  • Sectiune/Master: --
« Raspuns #2 : Februarie 10, 2014, 17:53:17 »
Este adevarat ca este posibil ca subiectele sa ramana neschimbate ?

Offline Diana Cirstea

• 11
  • An: III-Zi
  • Grupa: 2
« Raspuns #3 : Februarie 10, 2014, 22:33:12 »
Eduard, cred că te referi la subiectele propuse pe comunicare.ro.
Da, e posibil ca acelea să nu se schimbe. Cât despre cele de la examen, e cam greu să nu se schimbe în condițiile în care sunt extrase în aceeași zi de unul dintre candidați (care se va oferi voluntar pentru a face asta). 

Offline Eduard Babota

• 2
  • Sectiune/Master: --
« Raspuns #4 : Februarie 12, 2014, 19:56:45 »
La cele de pe comunicare.ro ma refeream . Am inceput sa le lucrez si de aceea am intrebat .
Inca o intrebare , care a fost ultima media la buget ?

Offline T.George

• 42
  • Grupa: 10
« Raspuns #5 : Februarie 20, 2014, 18:09:27 »
Undeva pe la 6.50 daca nu ma inseala memoria.
Daca te chinui putin si inveti la timp, ai locul asiguat. Ca idee, eu am prins bugetul si m-am apucat de invatat abia cu 2 saptamani inainte de admitere, nu eram hotarat la ce voi da.

Daca le lucrezi acasa din timp (sau asistat de cineva care stie bine istorie), eu zic ca intri sigur la buget.
Bine, depinde si de ce pui de genii vor fi anul acesta si putin si de noroc, sa pice subiecte pe care le stii bine.

Offline Nicos06

• 7
« Raspuns #6 : Martie 26, 2014, 14:47:13 »
Deci ce este pt bac este si pt admitere, la istorie?? Multumesc pt raspuns

Offline Diana Cirstea

• 11
  • An: III-Zi
  • Grupa: 2
« Raspuns #7 : Martie 26, 2014, 22:15:45 »
Eu nu am dat admitere la istorie, dar pentru a nu exista nicio urmă de îndoială, uită-te pe subiectele propuse. Apoi, compari cu ce ai de învățat pentru bac și gata!  :)

Offline aaabbb

• 10
« Raspuns #8 : Aprilie 03, 2014, 16:51:56 »
Isotria e aceeasi, abordarea va fi diferita. Iti recomand sa inveti temeinic programa pentru BAC. Apoi te uiti pe subiecte, iar acolo unde ai lacune sau semne de intrebare poti lasa comentariu aici si icnercam  sa te ajutam,da? Spor!  :)

« Raspuns #9 : Mai 07, 2014, 18:55:46 »
Cine are subiecte la istorie sa mi le dea si mie va rog  frumos !!!

Offline bianca1

• 4
« Raspuns #10 : Mai 08, 2014, 00:36:14 »
poftim  :)
« Ultima Modificare: Mai 08, 2014, 00:38:30 de bianca1 »