Forumul FCRP

admitere romana 2014 - intrebari.

0 Membri si 1 Vizitator vizualizeaza acest subiect.

Offline laura03

• 3
  • Grupa: -
admitere romana 2014 - intrebari.
« : Februarie 13, 2014, 16:58:16 »
Am o intrebare. La primul subiect, si in general la comparatii, de exemplu sa compar basmul,nuvela, romanul...incep si scriu despre fiecare sau iau pe rand TEMA - si scriu tema fiecarei specii si tot asa? Si care a fost ultima medie la taxa?

Offline Miruna.m

• 22
  • An: I-Zi
  • Grupa: 6
Re: admitere romana 2014 - intrebari.
« Raspuns #1 : Martie 23, 2014, 23:10:39 »
Buna, Laura!
Comparatiile de acest gen se pot face intr-o multitudine de feluri. Este important sa le organizezi tu, astfel incat sa fie elocvente... Lucrarea ta trebuie sa contina atat asemanari, cat si deosebiri ale aspectelor importante, dar nu uita de nota de originalitate! Nu exista un model clasic, iar baremele cuprind toate posibilitatile. Eu te sfatuiesc sa introduci in lucrarile tale absolut toate ideile care iti vin!
Cat despre nota la taxa, aceasta s-a dus la 5.00, in urma redistribuirii...

Mult succes!  :bucuros:

Offline laura03

• 3
« Raspuns #2 : Martie 24, 2014, 12:06:22 »
multumesc frumos ptr raspuns! inca o intrebare.. voi cand v-ati apucat mai serios de invatat? :))

Offline Lavi Lav

• 16
  • An: -
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
« Raspuns #3 : Martie 24, 2014, 14:01:00 »
Eu una din aprilie m.am apucat de citit si in jurul lui mai de invatat :) !

Offline Nicos06

• 7
« Raspuns #4 : Martie 25, 2014, 18:22:49 »
As dori si eu sa stiu care a fost anul trecut cea mai mica medie la buget si cate locuri sunt la buget?multumesc mult :)

Offline Lavi Lav

• 16
  • An: -
« Raspuns #5 : Martie 25, 2014, 20:40:56 »
Cea mai mica medie a fost 6,75 de la buget si noi am avut 139 locuri la buget !

Offline ioana_agnes

• 30
  • An: I-Zi
« Raspuns #6 : Aprilie 03, 2014, 16:53:25 »
laura03, eu am inceput sa lucrez subiectele de prin februarie, pentru ca am preferat sa merg incetisor si sa am timp sa retin tot ce trebuie, fara sa ma grabesc. Acum depinde si de cum inveti tu. Mie nu imi place presiunea de pe ultima suta de metri si de aceea am preferat sa-mi iau tot timpul de care am avut nevoie. Am tot lucrat la subiecte pana la sfarsitul lui aprilie, avand in vedere ca ma pregateam si pentru un BAC de profil real intre timp :d. Apoi am inceput sa citesc schemele pe care le-am facut si sa mai invat concepte, dar, cu siguranta, cel mai mult am invatat intre BAC si admitere si probabil ca asa se va intampla si la tine. Abia atunci ai timp sa te dedici intru totul chestiunii  :bucuros:. Daca incepi de pe acum sa faci subiectele iti va merge bine, cu siguranta. Bafta multa!  :yeah: