Forumul FCRP

Admitere Filosofie 2014

0 Membri si 1 Vizitator vizualizeaza acest subiect.

Offline IrinaH

• 3
  • Grupa: -
Admitere Filosofie 2014
« : Martie 17, 2014, 14:37:03 »
Buna!

De pe ce manuale as putea sa invat pentru admiterea de anul asta la filosofie?  :box: As vrea sa ma inscriu la Comunicare si RP.

Offline Amaya

• 186
  • Absolvent 2014
    • Amaya's world
  • An: III-Zi
  • Grupa: 8
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Admitere Filosofie 2014
« Raspuns #1 : Martie 17, 2014, 23:05:46 »
La filosofie vei avea nevoie de mai multe surse, niciun manual nu îți asigură toate materialele pentru admiterea la FCRP. Personal, am învățat după manualul de tip B de la Corint (coordonator Ioan N. Roșca) și am încercat să citesc operele celorlalți autori de care aveam nevoie pentru admitere. Am făcut și pregătire cu câteva săptămâni înainte de examen, lucru ce m-a ajutat mai ales la redactarea eseurilor.
Din punctul meu de vedere, pregătirea nu mai e necesară acum, când au rămas doar 60 de subiecte întrucât au fost eliminate cam toate subiectele care nu se regăseau în manualele de filosofie.
Te sfătuiesc să te consulți totuși cu profesorul/profesoara de la clasă pentru subiectele mai grele, pe care nu le vei găsi în manuale. Îți urez mult succes!
"Formula fericirii: un Da, un Nu, o linie dreaptă, un țel." - Nietzsche

Offline Teodora Ifrim

• 2
  • An: I-Zi
  • Grupa: 5
« Raspuns #2 : Martie 27, 2014, 20:27:17 »
Uite aici :* O sa te ajute foarte mult

Offline IrinaH

• 3
« Raspuns #3 : Martie 31, 2014, 09:17:32 »
@ Amaya
Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Sunt constienta ca imi trebuiesc mai multe surse, intrebam intrucat am terminat liceul acum 2 ani si nu mai sunt la curent cu manualele. Oricum eu am fost la profil real  :d
M-am apucat de invatat de pe manualul lui Ioan N. Rosca, de tip B, (din 2008) si eram ingrijorata - credeam ca e prea vechi. Intr-adevar, nu se gasesc toate informatiile in el.

Multumesc frumos!  :angel:

Offline IrinaH

• 3
« Raspuns #4 : Martie 31, 2014, 09:20:21 »
@ Teodora Ifrim

Mersi! L-am descarcat deja de pe net  :pup:

Offline Amaya

• 186
  • Absolvent 2014
    • Amaya's world
  • An: III-Zi
  • Grupa: 8
« Raspuns #5 : Martie 31, 2014, 10:35:54 »
@IrinaH: Din păcate, în toate manualele găsești mai puține informații față de ce ai nevoie pentru admitere, indiferent de data apariției lor.
Dacă nu cunoști un profesor bun de de filosofie care să îți facă niște sugestii, cel mai bine e să citești direct operele autorilor respectivi sau ce au scris alții despre ei, ca să ai o viziune de ansamblu.
Îți urez mult noroc și sper să găsești cea mai bună variantă pentru tine!
"Formula fericirii: un Da, un Nu, o linie dreaptă, un țel." - Nietzsche

Offline skinnies

• 15
  • Having style is a behavior.
  • An: II-Zi
  • Grupa: 5
« Raspuns #6 : Mai 01, 2014, 23:20:14 »
Intradevar pentru admiterea la filosofie nu iti va fi necesar doar un manual. Iti spun sincer, eu m-am meditat cu o profesoara care pregatea pentru admiterea la FCRP de multi ani si la unele subiecte nu gaseai raspunsul nici in manuale sau erau incomplete.

Sfatul meu, ia operele filosofilor (le gasesti si pe net) si incearca de acolo sa extragi singura raspunsurile. :)
« Ultima Modificare: Mai 01, 2014, 23:23:39 de skinnies »