Forumul FCRP

Ce inseamna convergenta media?

0 Membri si 1 Vizitator vizualizeaza acest subiect.

Offline AnamariaS

• 23
  • An: I-Zi
  • Grupa: 7
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Ce inseamna convergenta media?
« : Mai 06, 2014, 20:02:05 »
Buna tuturor,

Sunt o fosta studenta la Facultatea de Comunicare si Relatii Publice si am o provocare, sa raspund sintetic la intrebarea Ce este convergenta media? Din pacate nu imi aduc aminte sa fi studiat acest concept, dar va provoc sa ma contraziceti!

Mersi anticipat!

Offline zota_mihaela

• 3
  • An: I-ID
  • Grupa: 1
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Ce inseamna convergenta media?
« Raspuns #1 : Mai 06, 2014, 21:58:46 »
„”Noile media se referă la rezultatul convergenței dintre sistemul mediatic tradiți-
onal (televiziune, radio, presă scrisă), telecomunicații, tehnologia digitală și siste-
mele informatice și computerizate. Această convergență între media contemporane,
telecomunicații, electronică și computer – care datează aproximativ din anii ’70 –
justifică prezența determinantului „noi“, nu doar în sensul de ultimele despre care
știm/ultimele care au apărut, ci noi în sensul că prezintă trăsături speciale și impun
regândirea substanțială a modului de organizare și de dezvoltare a unei societăți. 
O listă a noilor tehnologii (cu o dată de început relativ arbitrară reprezentată de
începutul anilor ’80) ar include: computerele personale, teletextul, sistemul de înre-
gistrare video, videotextul, televiziunea prin cablu, sateliții de telecomunicații, siste-
mele de telecoferințe și de videoconferințe, mesageria vocală, sistemul de transmitere
prin fax, televiziunea de înaltă fidelitate, telefonia mobilă, televiziunea interactivă,
CD-ROM, DVD, instant messaging, inteligența artificială, grafica tridimensională.
Deci, noile media reprezintă mai mult decât Internetul sau versiunea online a coti-
dianelor; numai că, în ciuda faptului că noile media nu pot fi în nici un fel reduse la
Internet, multiplicarea studiilor cu privire la noile media coincide în mare parte cu
ascensiunea Internetului. „”
Daca te ajuta...am cursul mass-media,scrie-mi pe socacimihaela (at) yahoo punct com (inlocuiti (at) cu @ si punct cu .)