Forumul FCRP

Admitere 2015

0 Membri si 1 Vizitator vizualizeaza acest subiect.

Offline saulea.alexandra

• 1
  • An: Candidat
  • Grupa: -
Admitere 2015
« : Februarie 16, 2015, 19:04:50 »
Buna!Sunt clasa a 12 a la mate-info si vreau sa optez pentru sectiunea publicitate,dar sunt foarte indecisa la ce sa dau examenul de admitere.Eu initial am vrut sa optez pentru filozofie,dar vad ca pe site nu exista modele de subiecte din anii anteriori si speram sa ma ajutati cu niste subiecte si sfaturi la ce sa dau :) Si mai o dilema,o prietena mi-a spus ca in 2009 ea a dat o preadmitere in aplrilie la administratie publica si ma intrebam daca exista si la sectinunea de publicitate o preadmitere?Si daca da,unde ma pot inscrie? :)

Offline Ligia-Elena S.

• 8
  • Timpul este suficient pentru cei ce il folosesc.
  • An: I-Zi
Re: Admitere 2015
« Raspuns #1 : Februarie 16, 2015, 21:17:06 »
Hei! :) Aici ( http://www.comunicare.ro/home.php?page=admitere2015#1 ) găsești atât subiectele, cât și grilele de corectare pentru subiectele din anii anteriori. De asemenea, aici ( http://www.comunicare.ro/admitere/Brosura_admitere_2015.pdf ) poți găsi broșura de admitere de anul acesta. Admiterea din aprilie nu este valabilă și pentru Facultatea de Comunicare și Relații Publice (implicit, nici pentru specializarea Publicitate, sau cel puțin nu era când am dat eu examenul, anul trecut. Citește cu atenție broșura și vei afla). În afară de Administrație Publică, admiterea din aprilie știu că se dă și la Facultatea de Științe Politice-SNSPA și la specializarea RISE.
În legătură cu materia pentru care vrei să optezi la admitere, îți pot spune doar că alegerea îți aparține în întregime. Eu te sfătuiesc să alegi materia pe care o îndrîgești cel mai mult din cele propuse, deoarece așa îți vei spori șansele de a intra la această facultate (poate chiar la buget, poate chiar și cu bursă). Un alt sfat este să parcurgi cele 60 de subiecte propuse, în funcție de materia pe care o alegi. Eu așa am făcut, iar în ziua examenului mă simțeam sigură pe mine, pentru că știam că nu are ce să mă surprindă în mod special. Dacă te hotărăști să dai admiterea la istorie și ai întrebări legate de materie, sau mai ales de abordarea subiectelor (știu că eu am cerut sfatul studenților anul trecut în legătură cu acest aspect), îți stau la dispoziție. Lucrul ăsta e valabil și pentru celelalte materii, sunt sigură că vei găși studenți care să îți ofere o mână de ajutor. Baftă!   :)  :bucuros:

Offline Ligia-Elena S.

• 8
  • Timpul este suficient pentru cei ce il folosesc.
  • An: I-Zi
Re: Admitere 2015
« Raspuns #2 : Februarie 16, 2015, 21:22:48 »
Am verificat acum, voi nu mai aveți 60 de subiecte propuse, ci 45. :)