Forumul FCRP

Anul III - sfaturi utile cu privire la licenta!

0 Membri si 1 Vizitator vizualizeaza acest subiect.

Offline Cătălin

• 4.525
  • I'm beautiful in my way Cause God makes no mistake
    • Catalin Vieru
  • An: Absolvent2009
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Anul III - sfaturi utile cu privire la licenta!
« : August 11, 2008, 04:50:38 »
Salutare! Poate ca veti crede ca-s nebun, ca-i prea devreme... Dar... prefer sa va spun din timp ca pana prin octombrie anul III sa stie ce si cum...

In primul rand: alegeti-va cat se poate de repede un coordonator de licenta, contactati-l (pe mail eventual), propuneti tema etc. "Cat se poate de repede" inseamna incepand de maine pana prin octombrie. Sunt destui profesori care accepta un numar limitat de studenti ceea ce poate insemna ca puteti ramane in vant si ca va veti trezi pe la sfarsitul primului semestru fara tema de licenta, fara coordonator si va fi nevoie sa apelati la un profesor ce probabil va va impune o tema din domeniul sau ceea ce cu siguranta nu va va placea.

In ceea ce priveste formularele de inscriere la licenta (ca tot intreba cineva pe aici prin zona) nu pot sa va spun decat faptul ca trebuie sa asteptam pana incepe noul an. In orice caz, ca si anul tercut, ele vor fi depuse la secretariat pana pe la sfarsitul lui noiembrie pt licenta din februarie si pana prin februarie pt licenta din iulie. Am sa ma oucp personal pt formularele pt licenta din iulie astfel incat sa nu existe probleme.

Alte intrebari referitoare la licenta, de orice natura, va rog sa le puneti aici si in masura in care pot si stiu am sa va raspund! :agree:

Offline Gebeleisis

• 145
  • An: Absolvent2008
Răspuns: Anul III - sfaturi utile cu privire la licenta!
« Raspuns #1 : August 11, 2008, 12:06:37 »
Catalin, licenta voastra va fi ceva mai lejera in privinta numarului de studenti. La noi au fost mai multe generatii care au terminat consecutiv. Este ok ce zici tu, sa contactezi profesorii deja, dar unii dintre ei prefera sa aranjeze astfel de situatii in octombrie (si eu contactasem profesorul la finalul anului II si mi s-a spus ca vom discuta in octombrie).

Nu spun acum ca nu vor mai exista cazuri in care se va spune " nu mai avem loc, suntem prea aglomerati" insa anul asta profesorii vor avea la jumatate numarul de licentiati, si daca asa cum am fost ne-am gasit profesori coordonatori, o sa se gaseasca si in cazul in care sunt mai putini studenti.

Ca sfat venit in urma experientei: alegeti profesorul cu grija, sa nu va lasati in seama ideii... "il aleg pe x ca nu ma bate la cap si am si job si activitati extracuriculare". Situatia asta ideala la prima vedere devine cosmar cand te vezi in fata licentei fara pic de indrumare si fara bibliografie. Mai sanatos pentru rezultatul final este astfel un profesor care sa va bata la cap, sa va ceara capitolele inainte de terminare, sa va corecteze fiecare virgula.

Succes si spor!
I am the eye in the sky, looking at you, I can read your mind....

Offline Anda

• 100
  • Tu ce bei? Apa sau valul?
« Raspuns #2 : August 11, 2008, 12:41:08 »
depinde, mai e si alta perspectiva: iti alegi un prof exigent, insa si nota propusa va purta amprenta exigentei sale, in timp ce altii vor propune note mari fara sa se implice prea tare in coordonarea propriu-zisa. astfel, unele lucrari foarte bune pot primi note mai mici pentru ca au fost supuse unui ochi foarte pretentios  :eek: iar lucrari mai slabe pot primi note mai mari datorita indulgentei caracteristice profesorului
FuLcHrUm

Offline Cătălin

• 4.525
    • Catalin Vieru
« Raspuns #3 : August 11, 2008, 14:16:07 »
stiu ca noi suntem mai putini, dar pana la urma paza buna trece primejdia rea! :d un mic exemplu: anul trecut dan petre a acceptat vreo 10 studenti daca-mi amintesc bine si undeva prin noiembrie nu voia sa mai auda de licentiati pana in 2009.

concluzie: cel mai bine e ca in octombrie sa avem deja o tema de licenta si un coordonator.

eu unul am vorbit deja cu profesorul pe care mi l-am ales, i-am propus o tema, a acceptat si deja am ceva bibliografie, just in case, dupa cum mi-a spus, nu neaparat sa ma apuc de lucrare. si pt ca probabil unii vor intreba "cine?", e vorba de dl frigioiu.

liviutzu

« Raspuns #4 : August 11, 2008, 14:31:48 »
nu s-a retras domnul Frigioiu ?

Offline Cătălin

• 4.525
    • Catalin Vieru
« Raspuns #5 : August 11, 2008, 14:38:22 »
nu si se pare ca n-are ganduri de retragere prea curand. :)

Offline uae_flunky

• 522
  • Grupa: 1
« Raspuns #6 : August 11, 2008, 16:56:36 »
Dragi licentiati, puteti sa ne dezvaluiti cam cum sunt profesorii coordonatori? :worthy:

Offline corina

• 204
  • An: II-Master
« Raspuns #7 : August 11, 2008, 17:32:35 »
Catalin, licenta voastra va fi ceva mai lejera in privinta numarului de studenti. La noi au fost mai multe generatii care au terminat consecutiv. Este ok ce zici tu, sa contactezi profesorii deja, dar unii dintre ei prefera sa aranjeze astfel de situatii in octombrie (si eu contactasem profesorul la finalul anului II si mi s-a spus ca vom discuta in octombrie).

si eu am primit un raspuns care m-a binedispus "De ce-ti strici vacanta cu astfel de nelinisti metafizice?:)"

si sa revin in septembrie.

succes tuturor si da, mi-ar placea sa aud impresii de la cei care au terminat anul acesta.
Si altele, in afara laudelor la adresa domnului Carlan :)

« Raspuns #8 : August 11, 2008, 20:22:29 »
Pentru colegii mei mai mici vi-l recomand cu caldura pe Domnul Iacob un profesor extraordinar cu ajutorul caruia sigur veti face lucrari suprinzator de bune

Offline anca

• 69
  • An: I-Master
  • Grupa: 2
« Raspuns #9 : August 14, 2008, 08:49:19 »
Eu va recomand sa a apucati din timp sa va strangeti materiale, sa va faceti o structura cat mai clara a lucrarii ca sa nu va apucati sa faceti modificari majore pe ultima suta de metri. Cea mai importanta parte a lucrarii este studiul de caz care trebuie sa fie cat mai solid cu putinta: argument, ipoteze, metodologie, analiza, concluzii. Am observat ca sunt apreciate metodele de genul chestionar sau interviu, ideea e sa faci tu o cercetare si nu sa analizezi pur si simplu o campanie, o companie etc. Oricum, la sustinere accentul va fi pe studiul de caz. Nu veti apuca sa spuneti nimic din partea de teorie, totusi, asta nu inseamna ca nu este foarte importanta, citind cat mai mult veti ajunge sa intelegeti cat mai multe laturi ale subiectului abordat. Aveti mare grija sa va incadrati in numarul maxim de pagini si la cum arata lucrarea: citare, asezare in pagina, bibliografie. Materiile din anul III sunt destul de multe, e multa materie de asimilat si multe proiecte de facut. Pentru noi semestrul II a fost foarte aglomerat, sper ca la voi l-au mai restructurat putin si au mai pus materii ceva mai grele, cum ar fi Managemntul Proiectelor in semestrul I, daca nu, va recomand ca pana in martie sa aveti macar partea de teorie terminata, ca apoi sa va concentrati pe studiul de caz.
Cam astea ar fi recomandarile de la mine.
Multa bafta!!! :pup:

Offline olga

• 119
« Raspuns #10 : August 14, 2008, 10:07:54 »
Eu il recomand pe dl prof. Frigioiu pentru foarte multe motive: bibliografie completa, sfaturi foarte utile pentru prezentarea finala in functie de "toanele tuturor" si implicarea sa etc

Offline mirelutza

• 85
  • Grupa: 2
  • Sectiune/Master: MP
« Raspuns #11 : Septembrie 16, 2008, 13:36:34 »
a dat cineva licenta cu d-l hlihor? astept si eu niste impresii.....
life goes down and so do u:D

Offline nastase_oana-raluca

• 363
  • Sunt ceva ce tu n-ai sa stii niciodata!
    • My Blog
« Raspuns #12 : Septembrie 17, 2008, 10:46:20 »
eu il recomand pe domnul profesor Dumitru Bortun, iar motivele pentru care fac asta le-am scris deja in topicul adresat domniei sale! bafta!!

Offline ravram

• 8
  • An: IV-ID
« Raspuns #13 : Septembrie 18, 2008, 09:17:32 »
A fost cineva coordonat de catre doamna profesoara Novac?
Cum este si care sunt impresiile post sustinere licenta?

Offline Cătălin

• 4.525
    • Catalin Vieru
« Raspuns #14 : Septembrie 19, 2008, 12:46:44 »
Pentru cei care doresc sa il aiba coordonator de licenta pe dl Frigioiu mergeti cat puteti de repede sa vorbiti cu dumnealui cand incepe anul pt ca are locurile limitate. :agree:

din ce spune lumea pe aici si din ce am vazut pana acum chiar cred ca e un coordonator bun. deja am stabilit tema finala si titlul lucrarii, am primit si ceva indicatii bibliografice si urmeaza cand incepe scoala sa ma apuc de treaba. nu-l intereseaza decat sa munceasca studentul si totul e ok. :)
« Ultima Modificare: Septembrie 19, 2008, 12:50:09 de Cătălin »