Forumul FCRP

Burse master

0 Membri si 1 Vizitator vizualizeaza acest subiect.

Offline Ana^conda

• 223
  • parfumeria33.ro - Eleganta, stil si rafinament.
    • www.parfumeria33.ro
  • An: I-Master
  • Grupa: -
Burse master
« : Octombrie 23, 2008, 21:36:29 »
Dupa cum stiti, anul I la facultate, semestrul I, ia burse. La fel si masterul. In general. Anul acesta, datorita faptului ca prea multi studenti au fost admisi cu medie maxima, conducerea facultatii pare a fi pe cale de a nu mai acorda burse celor de la master, deoarece ei ar fi fost dispusi sa acorde doar O BURSA PE MASTER (ceea ce oricum este extrem de putin pentru o facultate care, la un moment dat, lua bani chiar si pe adeverinte, ca sa nu mai zicem de taxele de inscriere care sunt incomarabil mai mari decat la alte facultati - vezi A.S.E., unde plateai la inscriere 70 RON pentru a intra in examenul de admitere la oricat de multe mastere doreai, nu dadeai taxa de 150 RON pentru fiecare master in parte la care ai fi vrut sa te inscri).

Nu vi se pare cel putin abuziva hotararea celor din conducere? Adica... daca se va intampla ca in semestrul urmator sa fim la fiecare master cate 2 cu prima medie identica, vor hotari sa nu acorde burse nici atunci? Sau... poate vor avea grija sa nu existe 2 oameni cu fix aceeasi prima medie pentru a nu fi pusi in situatia de a da mai multe burse. In timp ce noi, avem profesori cu mult prea putin pregatiti pe anumite domenii, care, evolueaza, iar profesorii raman in urma (fiind, sa zicem, depasiti de tehnologie - sunt sigura ca alti colegi de-ai mei ar putea afirma acelasi lucru ca si mine), noi nu putem profita nici macar de niste burse amarate, dar care ar face o diferenta pentru noi. Sa fim seriosi, SNSPA-ul are un castig foarte mare, iar 15-20 burse pentru anul 1 de master, durata de 2 ani (separat de durata de 1,5 ani de master) nu ar fi nicio gaura in bugetul sau.

De ce ii lasam mereu pe acesti oameni sa faca abuzuri? De ce nu riposteaza nimeni? De ce suntem cu toti consternati de ce se petrece in sistemul de invatamant (nu neaparat doar privind problema burselor), dar niciodata nu ne unim pentru a face ceva? De ce suportam atatea nedreptati??? Fratilor, hai sa facem ceva. E dreptul nostru la bursa. Atata timp cat anii trecuti s-au dat burse la master, iar ministerul spune ca ar trebui sa luam burse in baza mediilor noastre, nu cred ca unei institutii ca SNSPA i-ar fi asa greu sa dea 10 burse in plus (mult spus, cred eu) si nici nu ar trebui sa i se permita sa abuzeze in acest stil de noi si de faptul ca nu spunem nimic niciodata.

In alta ordine de idei, daca se va hotari sa nu ni se acorde burse, desi le-am merita (ca nu cred ca sunt singura care a pus pasiune in scrierea unei lucrari pentru admitere master cat mai placute si mai documentate), nu ati vrea ca, macar acum sa ripostam, INDIFERENT DE CONSECINTE? Este dreptul nostru sa ripostam, in fond! Si daca am fi uniti, macar s-ar demonstra ca e vorba de o parere solidara si am avea mai multe sanse sa razbatem. In fond, serios acum... cui i-ar strica niste bani in plus? Eu vreau bursa, pentru ca am muncit pentru ea si o merit. Si cred ca, la fel ca alti colegi, merit sa am o mica satisfactie ca am luat nota maxima la admitere master - alta decat felicitari din partea celor dragi. Cine e de acord cu aceasta idee? Hai sa facem ceva.
Orice mama se mandreste cu odorul ei:
    :aplauda: www.parfumeria33.ro :aplauda:

Răspuns: Burse master
« Raspuns #1 : Octombrie 23, 2008, 21:44:59 »
Abuzurile se fac tot din cauza noastra, pentru ca nu stim sa vorbim atunci cand e cazul. Sustin cauza si sper ca acest topic sa umple nu doar inca niste pagini de forum, ci si mintile si gurile celor care ar avea de spus ceva, in fata cui trebuie, si nu li-i teama ca li s-ar putea prabusi cerul in cap.

Offline Ana^conda

• 223
    • www.parfumeria33.ro
« Raspuns #2 : Octombrie 24, 2008, 00:54:24 »
Sunt 8 mastere in total. Am inteles ca ar fi vreo 12 oameni cu nota maxima la toate masterele (ma refer doar la cele de durata 2 ani aici)... 4 in plus. Chiar asa de mult? Sa fim seriosi!

Ganditi-va doar la cat de multi bani se aduna din taxele de admitere pentru cei care dau la SNSPA la o groaza de materii, ceea ce asigura tocmai ca o groaza de tineri ce termina liceul vor incerca un examen si la SNSPA, la materia la care se simt cei mai siguri pe ei (ca acum nu mai e doar filosofia ca materie de examen, cum era "pe vremea mea", care inainte ar fi fost un impiediment pentru multi cand era vorba de a da la aceasta facultate)

Offline marinceaadina

• 105
  • Grupa: 2
« Raspuns #3 : Octombrie 24, 2008, 00:55:20 »
nu e suficient sa sesizezi "abuzurile" si sa le strigi in gura mare. daca vrei un raspuns constructiv la multiplele tale DE CE-uri nu-l astepta de la altii. Ia TU initiativa, AKA vino cu o propunere  8-) (Exemple recente ai deja) 

Offline Ana^conda

• 223
    • www.parfumeria33.ro
« Raspuns #4 : Octombrie 24, 2008, 00:59:00 »
OK, propunere... Hai sa facem si in acest caz o petitie (ca intr-un alt rand, cunoscut noua, in care se stie ca s-a rezolvat situatia). Recunosc, la scris petitii nu am foarte mare experienta si nu ma simt pregatita sa o scriu. Pentru ca nu ar avea un ton foarte "prietenesc" din moment ce sunt foarte nervoasa din cauza acestei probleme. Nu as putea fi altfel decat prea sincera. Inainte de toate as avea nevoie insa de mai multe "voci" care sa sustina ce ma deranjeaza si pe mine, si sper ca nu doar pe mine.

Offline marinceaadina

• 105
« Raspuns #5 : Octombrie 24, 2008, 02:35:03 »
Cred ca majoritatea ne-am dori mai multe burse, insa o astfel de solicitare nu se poate realiza decat cu tact si diplomatie, consultand celelalte parti implicate. Pana la urma facultatea nu este obligata sa acorde mai multe burse, este la alegerea conducerii (cred). Asa ca sfatul meu este sa te relaxezi intai si sa gandesti cu chibzuinta un eventual demers. PS: exista deja o petitie pentru marirea burselor...

Offline Ana^conda

• 223
    • www.parfumeria33.ro
« Raspuns #6 : Octombrie 24, 2008, 10:47:11 »
Pai eu cred ca in prima instanta MACAR sa ni se dea burse este un inceput. O petitie e bine sa o avem pregatita, insa nu o putem inainta pana nu vedem care este decizia finala a decanatului. Deci pana pe 25 putem oricum doar sa ne dam cu parerea.

Offline deea_pufu

• 18
« Raspuns #7 : Octombrie 24, 2008, 12:20:14 »
In afara de problema burselor, mie mi s-ar parea normal sa primim reduceri pentru transportul in comun. La ASE de exemplu, masteranzii primesc in continuare aceste reduceri.

Offline Ana^conda

• 223
    • www.parfumeria33.ro
« Raspuns #8 : Octombrie 24, 2008, 21:28:59 »
Da, la fel de procedeaza si la Universitate. Sora mea a terminat de curand un master acolo...

Rog moderatorii daca se poate sa puna aceasta postare printre cele importante de la aceasta categorie.

Offline Lavinia.C

• 74
  • Grupa: 1
« Raspuns #9 : Octombrie 24, 2008, 23:45:01 »
Si eu sunt interesata de raspunsurile la cele doua probleme: bursa, respectiv reducere la transport, dar sustin ca trebuie sa actionam ca adevarati PR-isti, fara nervi sau agresivitate. Ma voi gandi si eu la asta si daca reusim sa ne organizam si sa argumentam civilizat si corect, ma alatur si eu demersului.

Offline Ana^conda

• 223
    • www.parfumeria33.ro
« Raspuns #10 : Octombrie 26, 2008, 22:22:59 »
Lavinia, ai vrea sa mergem impreuna (daca va fi nevoie) la decanat? Nu prea stiu cum se procedeaza... poate va fi necesar sa programam o intalnire, ceva... nu stiu! Dar... ai merge cu mine? La fel si Adina, ca ea stiu ca are "experienta in domeniu".

Offline marie

• 10
« Raspuns #11 : Octombrie 26, 2008, 23:55:06 »
si eu sunt de acord!

Offline Lavinia.C

• 74
« Raspuns #12 : Octombrie 30, 2008, 20:44:14 »
Buna,

Eu am vorbit la secretariat si doamna Carmen mi-a explicat cum stau lucrurile cu bursele: sumele sunt trimise de la MECT, deci banii nu se dau de la SNSPA. Acestia se impart proportional intre mastere si universitar. Si primeaza cei de la universitar, intrucat majoritatea celor de la master se considera ca lucreaza, ceea ce e in buna masura adevarat. Cred ca aici nu se poate face mare lucru.

Trebuie sa ne informam clar cum sta treaba cu abonamentele, daca e prevazut in vreo lege ca studentii la masterat zi, la universitatile de stat au drept la reducere sau nu, eu nu am gasit inca :(. Macar sa mergem pregatiti. Ce am vazut pe site-ul RATB este ca universitatea trebuie sa fie acreditata, dar nu scrie nimic referitor la impartirea pe masterate/ universitar.

Puteti sa incercati si voi sa aflati informatii.
Lavinia

Offline marinceaadina

• 105
« Raspuns #13 : Octombrie 31, 2008, 15:30:32 »
In ORDIN nr.972/5572 din 2003
al ministrului transporturilor, construcțiilor și turismului și al ministrului educației, cercetării și tineretului pentru aprobarea normelor metodologice privind acordarea facilităților de transport pe calea ferată și cu metroul pentru elevii și studenții din învățământul universitar de stat și particular acreditat, cursuri de zi
se spune asa:

ART. 1
Elevii din invatamantul primar si secundar, precum si studentii din invatamantul universitar de stat si particular acreditat, cursuri de zi, beneficiaza de 50% reducere din tariful trenurilor de persoane, clasa a II-a, in tot timpul anului calendaristic.
http://www.cetedoare.ro/legislatie/5-%20Ordin972-2003.pdf

M-am uitat in toate Hotararile si Ordonantele date in acest sens si nicaieri nu am gasit referiri la masterat/studii postuniversitare. Legislatia nu cuprinde acest aspect  :dry: La fel si cu bursele.

Probabil este la latitudinea Senatului Facultatii, in functie de sumele alocate de MECT (cel putin in cazul burselor).

Offline Lavinia.C

• 74
« Raspuns #14 : Octombrie 31, 2008, 16:18:06 »
Buna Adina,

Atunci, cu aceasta lege putem sa mergem sa incercam sa obtinem reducerile pt transport. Am sa intreb la Secretariat si la decanat. Asa cum am spus, cu bursele nu putem decat sa astepam si sa vedem ce se va intampla, totul depinde de cei de la MECT.

W-end placut,

Lavinia