Forumul FCRP

Integrarea clipurilor de pe Youtube

0 Membri si 1 Vizitator vizualizeaza acest subiect.

Offline copilu

• 1.479
    • Vatra textului
  • Grupa: 3
  • Sectiune/Master: MCP
Integrarea clipurilor de pe Youtube
« : Februarie 03, 2009, 22:15:34 »
Din ce în ce mai multe filmulețe au integrarea dezactivată. E de la ei sau de la forum?

Offline copilu

• 1.479
    • Vatra textului
  • Grupa: 3
  • Sectiune/Master: MCP
Re: Integrarea clipurilor de pe Youtube
« Raspuns #1 : Martie 02, 2009, 23:10:28 »
Șumi, spune-ne, te rog, cum să integrăm filmulețe de pe alte site-uri decât Youtube, astfel încât să nu te mai sâcâim cu de-a amănuntul. Mulțumesc.

Offline Șumilică

• 1.106
  • An: Absolvent2008
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
« Raspuns #2 : Martie 03, 2009, 00:49:13 »
Pun aici site-urile ale caror clipuri le puteti da embed pe forum doar prin introducerea link-ului catre pagina cu clipul respectiv.

167 de site-uri video:
YouTube, YouTube (Playlists), Dailymotion, Google Video, BBC News* (now with audio), BBC Iplayer (UK Only), MetaCafe, Veoh, 123video, Facebook, 5min Life Videopedia,
 9You, ABC News*, AdultSwim, AlloCine, AniBoom, Archive.org*, Atom*, Bebo*, Blip*, BoFunk*, BombayTV, Break*, Broadcaster*, CarPix Tv, Cellfish, Clarin, Clip.vn, ClipFish (Old),
 ClipFish (New), ClipJunkie, ClipLife, ClipMoon, Clipser, ClipShack, Cold-Link, CollegeHumor, ComedyCentral(Inc. TheDailyShow), Crackle, CrunchyRoll*, Culture Pub*, Current*,
 Dailyhaha, DemoScene.tv*, DotSub (w/o Captions), DoubleViking*, dropshots.com, Dv.ouou, EASportsWorld*, EbaumsWorld Videos*, ESPN, Excessif, Flickr Video, FunnyOrDie,
 G4TV, GameKyo, GameSpot, GameTrailers (Inc. User Movies), Gametube.org, GameVideos.1up, GarageTv*, Gloria, Glumbert, GodTube, GotGame*, GrassRoots ItvLocal, GrindTv*,
 Guba, TheHub, Hulu (Usa Only)*, Humour*, Video.i.ua*, IGN, IMDB*, Imeem (Video)*, ImageShack, IndyaRocks, Izlesene, Jokeroo, Joost, JujuNation Video, JumpCut, JustinTV,
 Koreus, Last.fm (Videos), Last.fm (YouTube videos), Libero, LiveLeak, LiveVideo, Machinima (Old), Machinima (New), MyTaratata, Video.mail.ru, Mega...n, MegaVideo, Milliyet*, MoFile,
 MotionBox, Mpora, Mpora TV, MSN Live/Soapbox, MtvU (Usa Only), Multiply, MyNet, MySoccerMedia*, MyShows.cn*, MySpaceTv, MyVideo, MyVi*, M Thai, NhacCuaTui, OffUHuge,
 OnSmash, Photobucket, PikNikTube, Putfile, Rambler, RawVegas, RedTube, Revver, RuTube, SevenLoad, ShareView, Sharkle*, Sina Podcast, Smotri, Snotr, SouthPark Studios,
 Space.tv.cctv.com, Spike, SportsLine (CBS Sports), StageHD*, Streetfire*, StupidVideos*, TagTele, TinyPic, Tm-Tube, TrailerAddict*, TrTube*, Trilulilu, Tu.tv*, Tudou, UOL VideoLog,
UUME, u-Tube, VideoJug*, videos.sapo, Vidiac, Viddler*, Videa, VideoNuz*, VidiLife*, VidMax, Vimeo, Vidivodo*, VSocial (Type1), VSocial (Type2), Wat.tv*, WeGame, Wipido*, Yahoo Video*,
 Yahoo Video HK, Yahoo Music Videos, YouKu, Brightcove.com, Kaltura* (blog and Wikipedia embedding), Kewego*, Truveo* (meta search engine)

Site-uri audio:
BooMp3, Deezer, EbaumsWorld Audio*, GoEar, iJigg, Imeem (Music)*, Jamendo, JujuNation Audio, Last.fm (Audio), Last.fm (Artist pages), Mp3tube*, MusOpen*,
Passionato (Single Preview), Passionato (Playlist Preview), Project Playlist, Seeqpod, Songza*

Alte tipuri de site-uri:
Imeem (Playlists)*, NewGrounds*, Orb, ScreenToaster, Scribd*, Slide*, VoiceThread
Totusi mai exista alte site-uri care nu sunt suportate prin link direct, deci pentru a da embed urmati instructiunile:
Nota: copilu, acest lucru nu se putea aplica si la clipul tau deoarece site-ul de pe care l-ai luat nu oferă codul de embed. Iti explic la sfarsit ce am facut cu al tau.

Instructiuni de inserare a clipurilor flash
(de pe site-urile care NU sunt in lista de mai sus, dar au codul de embed publicat)

1. Copiati codul oferit de site pentru embed si dati paste in notepad.
2. Cautati dupa

<embed src= si copiati link-ul dintre ghilmelele care apar dupa.

3. Dati reply in topicul in care doriti sa dati embed acestui clip
4. Apasati pe butonul flash (acesta se afla sub butonul de BOLD).
5. O sa va apara [ flash=200,200][/flash]. Dati paste link-ului copiat la punctul 2 intre tag-urile de inchidere si deschidere. Exemplu. [ flash=200,200]http://exempludelinkpusintretaguri[/flash].
6. Intoarceti-va in notepadul in care ati pus codul de embed oferit de site si cautati dupa "width" si "height". Cu acele valori va trebui sa inlocuiti numele 200,200 care apar tag-ul flash. Exemplu: dacă  avem ceva de genul:

----cod in stanga---- width="425" height="319" ---cod in dreapta---

Atunci numerele din tag-ul flash de deschidere va trebui sa le inlocuiesc pentru ca la final sa apara asa:

[flash=425,319]

La final va trebui sa aveti ceva de genul:

[flash=425,319]http://www.divshare.com/flash/video2?myId=6701353-c52[/flash]

Codul de sus genereaza următorul clip postat de copilu in topicul filmulete amuzante:

<a href="http://www.divshare.com/flash/video2?myId=6701353-c52" target="_blank" class="new_win">http://www.divshare.com/flash/video2?myId=6701353-c52</a>
Copilu, ceea ce am facut cu clipul oferit de tine a fost sa intru in codul sursa al paginii si sa caut dupa".flv", l-am downloadat si apoi l-am urcat pe divshare si am urmat cu strictete instructiunile oferite de mine mai sus.
Simplu nu?  :-"
« Ultima Modificare: Martie 03, 2009, 01:13:01 de Șumilică »

"Astazi, daca nu esti confuz, inseamna ca nu gandesti clar.."
U. Peter

Offline Ionut2k

• 2.078
  • Codito, ergo sum - I (write)code, therefore I am.
    • Zeul
  • An: Absolvent2010
  • Grupa: 1
  • Sectiune/Master: Publicitate
« Raspuns #3 : Martie 03, 2009, 00:50:59 »
Simplu nu?  :-"

eu care mai pricep si nu am avut rabdare sa citesc tot =))
:omg::omg::omg::omg::omg: