Forumul FCRP

Cum ar fi fost daca nu ar fi fost ..muzica???

0 Membri si 1 Vizitator vizualizeaza acest subiect.

Offline ruxi muxi

• 378
  • An: III-Zi
  • Grupa: 7
Cum ar fi fost daca nu ar fi fost ..muzica???
« : Martie 10, 2007, 01:51:51 »
                                                                                  Melomani din toate colturile uniti-va!!!

Ideea acestui topic mi-a venit de la discutia legata de "Simfonia despartirii" ....Am stat ceva pe ganduri pana sa trec la actiune deoarece  :-?  ..... ar putea da nastere unor discutii "acide" (dupa cum am observat studentii de la Comunicare vor sa fie artagosi  :confuz:) , avand in vedere ca preferintele muzicale tin tot de "taramul" cu numele SUBIECTIV !
Anyway , ceea ce va propun este ca in acest topic sa ne impartasim experintele "intime"( cu accent pe e :)) ) pe care le avem cu diferite melodii sau genuri muzicale  =))

O sa incep chiar eu printr-o recomandare: Leonard Cohen -In my secret life  :wub: :wub:  :wub:  :wub:  :wub:

[youtube=425,350]00Wff1mtlM0[/youtube]

« Ultima Modificare: Martie 10, 2007, 03:13:30 de Licurici »
Now i see rainbows of many more colours in a world that's black and white...

Offline Cătălin

• 4.525
  • I'm beautiful in my way Cause God makes no mistake
    • Catalin Vieru
  • An: Absolvent2009
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Raspuns: Cum ar fi fost daca nu ar fi fost ..muzica???
« Raspuns #1 : Martie 10, 2007, 02:01:38 »
Super tare topicul!!! Ruxi rulzzzzzzzz!!!  :hug: :pup: am si eu o propunere...as avea mai multe dar pun una aici pentru toata lumea! Richard Marx-Nothing is going to change my love for you  :wub: :wub: :wub:
« Ultima Modificare: Martie 10, 2007, 02:59:43 de Licurici »

Offline Licurici

• 877
  • un pitic, doi pitici... Licurici!
  • An: Absolvent2008
  • Sectiune/Master: MCCO
« Raspuns #2 : Martie 10, 2007, 02:58:52 »
intr-adevar, super initiativa, normal ca am acceptat cand mi s-a cerut acordul :pup: asta e topicul in care pot sa ma simt ca acasa - daca as avea un camin construit numai din sunete :w00t: - insa am acelasi amendament pe care l-a avut si Șumi pe topicul despre film:

va rog sa va limitati doar la exprimarea preferintelor personale, fara a incarca piesele pe forum, din doua motive simple si de altfel de bun simt: drepturile de autor :nono: si spatiul forumului, destinat in special materialelor cu menire academica :angel:

totusi, puteti fenta utilul cu placutul, folosind functia youtube pentru a putea atasa filmuletul aferent mp3-ului la care va statea initial gandul :->

de exemplu, pentru catalin_v, Glenn Medeiros (nu Richard Marx!) - Nothing's gonna change my love for you

[youtube=425,350]kybeq2dWBf8[/youtube]
« Ultima Modificare: Martie 10, 2007, 14:42:16 de Licurici »
Domnule doctor, am o problema: sunt confuz. Sau nu.

Offline ruxi muxi

• 378
  • Grupa: 7
« Raspuns #3 : Martie 10, 2007, 03:37:02 »
 Doar o minte de Licurici putea sa gaseasca solutia optima ! :worthy: :worthy: :worthy:
Now i see rainbows of many more colours in a world that's black and white...

Offline BLaCkWid0

• 1.904
  • I lern lots at skool!
    • Adevaratul blog de relatii publice
  • Grupa: 2
« Raspuns #4 : Martie 10, 2007, 13:47:45 »
Cum ar fi viata fara muzica...? Seaca, poate chiar trista... pe mine muzica ma ajuta sa-mi schimb starea asa cum imi doresc... ma poate inveseli cand sunt trista, ma poate face sa-mi aduc aminte de oameni, de momente placute sau neplacute prin care am trecut, ma poate face sa rad sau sa plang, imi poate da putere si speranta atunci cand simt ca nimic nu mai are rost... este plina de magie.

Formatia pe care o iubesc din tot sufletul si pe care imi doresc atat de mult sa o vad intr-un concert este Muse. Drept urmare si multe melodii de suflet apartin acestei formatii. Imi amintesc de o persoana anume, la care nu pot sa nu ma gandesc atunci cand ascult aceste melodii. Am ales trei melodii. (sper ca nu este vreo limita in acest sens) "Unintended", "Bliss", "Plug In Baby"

La acestea se mai adauga o melodie foarte aproape de sufletul meu, pe care multi (sau mai degraba multe) o stiti, si probabil ca va si place. Reamonn - "Supergirl"

Imi place mult si melodia "Tonight" pe care au scos-o de curand.

Ok.. aici imi inchei (cu greu) interventia. Dar promit sa mai revin. Sa le ascultati cu placere!

PS: mi-au placut mult si melodiile de mai sus.
« Ultima Modificare: Martie 10, 2007, 14:01:10 de Licurici »
Immerse your soul in love

Offline Licurici

• 877
  • un pitic, doi pitici... Licurici!
  • Sectiune/Master: MCCO
« Raspuns #5 : Martie 10, 2007, 15:31:36 »
Unintended imi aduce si mie aminte de cineva tare tare drag intr-o vreme, responsabil cu venirea mea la aceasta facultate :-" dar e printre putinele piese semnate Muse pe care pot sa le ascult intruna fara sa ma oboseasca... Unintended si Supermassive black hole, descoperite la distanta mare una de cealalta :wub:

insa trupa la al carei concert din Bucuresti regret ca nu am putut ajunge este Gotan Project :( ... Vuelvo al sur inca imi provoaca fiori :w00t:, dar nu mai multi decat prelucrarea lui Nigel Kennedy la o piesa din folclorul sarbesc, Ajde Jano, cu adevarat manifestare a virtuozitatii marelui violonist :worthy: si inca un :worthy: pentru cine a avut grija sa mi-o descopere, si-a semnat pasaportul de intrare in sufletul meu :arigato:

atasez in continuare cateva filmulete, mi-e greu sa pun frana, dar trebuie 8-)

Muse - Supermassive blackhole:

[youtube=425,350]_5rk6W3eo_w[/youtube]

Gotan Project - Vuelvo al sur - atentie, se incarca mai greu, apelez la rabdarea voastra si va ofer in schimb imagini din Buenos Aires :harhar:

[youtube=425,350]D0AQU3bcAa4&mode=related&search=[/youtube]

Secventa din "Shall we dance", tot pe muzica de Gotan (dupa muzica, dansul e a doua mea ratiune de a trai :bounce: )

[youtube=425,350]4u6ycs90YIk[/youtube]

acesta se anunta a fi un topic cu posturi foooooarte lungi... :->
Domnule doctor, am o problema: sunt confuz. Sau nu.

Offline BLaCkWid0

• 1.904
  • I lern lots at skool!
    • Adevaratul blog de relatii publice
« Raspuns #6 : Martie 10, 2007, 15:54:06 »

Nu am putut sa nu revin... si o sa tot revin... Beatles - "Don't let me down" live. Melodie superba. Ma sensibilizeaza rau de tot.  :cry:

Multumesc Licurici pentru ca ai continuat seria Muse. Eu le-as pune toate melodiile aici.  :bucuros:
Immerse your soul in love

Offline comunicare_pe_care

• 31
  • An: II-Master
« Raspuns #7 : Martie 10, 2007, 19:45:17 »
[youtube=425,350]btJMXd4N6e4[/youtube]

Ia uitați-vă la tipul ăsta cum face tapping pe chitară.  :cool:

P.S: Interesantă ideea cu topicul.

« Raspuns #8 : Martie 11, 2007, 01:07:47 »
Mai sincer sa fiu mie imi place foarte mult Rainbow si cand am o stare de contemplare imi place sa ii ascult cu boxele la maximum evident, insa daca am o depresie trec imediat la dimmu borgir, iar daca sunt bine dispus bag niste Ac-Dc.  :-" Iar daca sunt foarte fericit trec la Cassa Locco si Margineanu, daca ma simt cu o mare durere fata de restul lumii ascult parazitii... :d

Offline mar

• 98
  • Grupa: 6
« Raspuns #9 : Martie 11, 2007, 12:09:42 »
[youtube=425,350]OU3oir2ES-Y[/youtube] :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub:
videli noch  :worthy: :worthy: :worthy:
« Ultima Modificare: Martie 11, 2007, 12:15:23 de mar »

Offline d4n1

• 721
  • sufletul meu are plete
« Raspuns #10 : Martie 11, 2007, 12:39:50 »
pentru cine are rabdare si apreciaza genul...

[youtube=425,350]jbNTVpBzsyI[/youtube]

una dintre cele mai senzuale piese din istoria ascultarii mele...
am sa ma intorc cu alte propuneri pe mai tarzior
« Ultima Modificare: Martie 11, 2007, 14:54:15 de Șumilică »
Si mi-am pus in gand
Ca sa zbor in vant
Sa dau de pamant
Sa mor mai curand

Offline Bleir_Wici

• 237
  • Grupa: 9
  • Sectiune/Master: --
« Raspuns #11 : Martie 11, 2007, 13:20:52 »
goo goo dolls - iris.... :wub: :wub: "'cause everybody loves it", cum ar spune cel care a postat filmuletul pe youtube
[youtube=425,350]SsK90GWBVLY[/youtube]

blink 182 - i miss you...o piesa absolut geniala!
[youtube=425,350]cnBBsggBAxE[/youtube]

si evident deftones. am ales "be quiet and drive" varianta acustica cu incubus si adam sandler
[youtube=425,350]DQWh2IBR1Ko[/youtube]

Offline carmen-v

• 865
  • take five
  • An: I-MasterID
  • Grupa: 1
« Raspuns #12 : Martie 11, 2007, 15:15:02 »
 " ..... ar putea da nastere unor discutii "acide" (dupa cum am observat studentii de la Comunicare vor sa fie artagosi  :confuz:) " am incheiat citatul  :)
 sa zicem ca  doar  tatoneaza terenul in viitoarea meserie unde  trebuie sa fii  putin sau mai mult critic  :angel: ... dupa cum zicea si profesorul de tehnici si strategii in pr   8-) .. poate intr-adevar se mai exagereaza  :d
 the point is...  :cool:  super alegeri   :bucuros:
"a gandi adevarat inseamna a gandi ca ceea ce este separat este separat si ca ceea ce este  unit este unit..."

Offline nona

• 212
  • aaa..si imi plac cerceii
« Raspuns #13 : Martie 11, 2007, 23:47:26 »
Ar fi fost foarte trist fara muzica..dar bineinteles ca ne dam seama de asta mai ales in momentul in care ne gandim cum ar fi fost fara. Si eu am niste melodii de suflet, la unele tin asa de mult ca le pastrez doar pentru mine..dar mai fac uneori mici exceptii  :-"

Oasis-wonderwall..exprima foarte bine tot ceea ce...
[youtube=425,350]FAPtTS0TYtU[/youtube]

U2-stuck in a moment you can't get out of....
[youtube=425,350]bVcJttcRknE[/youtube]

Keane-bad dream..
[youtube=425,350]QTNbZDSWkuI[/youtube]
...
« Ultima Modificare: Martie 12, 2007, 00:01:20 de Șumilică »

Offline nona

• 212
  • aaa..si imi plac cerceii
« Raspuns #14 : Martie 12, 2007, 02:23:02 »
Muse-falling down..este pur si simplu superba :wub:
« Ultima Modificare: Martie 12, 2007, 03:14:21 de Șumilică »